Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Cena OC zależna od mandatów. Od kiedy?

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. Sławomir Mielnik Kierowcy łamiący przepisy drogowe mają zapłacić wyższe ubezpieczenie OC. W przygotowaniu są służące temu rozwiązania.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada udostępnienie ubezpieczycielom danych o mandatach. Związane jest to z nową wersją Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która finalnie ma być gotowa w czerwcu 2018 roku. Prace nad nią przebiegają etapowo, a ubezpieczyciele mogliby otrzymać informacje o mandatach do końca marca 2018 roku.

Istotne jest, że ubezpieczyciel będzie miał wgląd do historii wykroczeń, tylko za zgodą kierowcy wykupującego polisę OC.

Podobny pomysł przedstawiła pod koniec roku Polska Izba Ubezpieczeń. która wylicza, że wyższe wypłaty oraz brak podwyżek cen w poprzednich latach spowodowały brak rentowności OC komunikacyjnego. Ubezpieczyciele w ciągu ostatnich dziesięciu lat ponieśli z tego straty w wysokości 6 mld zł. PIU zaproponowała zróżnicowanie cen składek, zależnych od przestrzegania przez kierowców przepisów ruchu drogowego. Obecnie kierowcy nie mający na swoim koncie wypadków mają niższe składki dzięki należnym zniżkom. PIU przekonuje, że szerszy dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i informacji o mandatach, pozwoli na to, że ciężar podwyżek dotyczyłby osób łamiących prawo na drodze.

Redakcja poleca:

Zmiany w prawie dla kierowców. Jakie i od kiedy?
Volvo V90 Cross Country. Kombi na każdą drogę
Na co diagności kładą nacisk na przeglądzie?

Przypomnijmy, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Polisa OC zapewnia ochronę przed finansowymi konsekwencjami szkód spowodowanych w związku z użytkowaniem auta, na zdrowiu i mieniu osób trzecich. Dzięki temu sprawca zdarzenia nie musi wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ogórek (gość)

  Nareszcie dobry pomysł w zakresie OC. Piraci powinni być piętnowani na każdym kroku.

 • nie i jeszcze raz nie (gość)

  Ale karać 2 razy za to samo przewinienie to chore.

 • Tomek (gość)

  A co ma piernik do wiatraka? Może od razu podnieśmy OC tym co nie płacą rachunków w terminie lub mają długi u komornika :)

 • nie trzeba być piratem, aby mieć stłuczki (gość)

  również można karać za posiadanie penisa, bo może to być gwałciciel gdyż narzędzie takie posiada i może użyć. Jeżeli już taki pomysł to powinno to nie dotyczyć wszystkich mandatów, bo jak to się ma np. do mandatu za nie zapięte pasy?

 • edi (gość)

  "A co ma piernik do wiatraka? " Ma... daleko

 • edi (gość)

  Inwigilacja, inwigilacja...

 • szkoda_słów (gość)

  Dokładnie, za dużo jest tu wyjątków od reguły bo 1 samochód nie równa się jeden właściciel. Kilka przykładów: 1) Jeden człowiek może mieć dużo samochodów a inni nimi jeżdżą. 2) Samochód zarejestrowany na kogoś kto w ogóle nie jeździ a prowadzą go osoby, które mają/dostają mandaty więc podwyżek nie będą mięli. 3) Samochody w firmach - jak to wyliczać? 4) Samochody w wypożyczalniach - jak to wyliczać? Itd. Znowu ktoś wpadł (tylko wpadł) na jakiś pomysł bez żadnych rozważań ale już jest zachwycony z gniota, którego kolejni nie potrafią przemyśleć.

 • Miii (gość)

  Chore, najpierw niech zejdą z OC do cen przed podwyzkami bo to juz złodziejstwo jest w bialy dzień. Niedługo trzeba bedzie płacić karę od tego że ktoś sie w ogole urodził i oddycha. Masakra

 • Stan2 (gość)

  Zagraniczne firmy rządzą w Polsce, jak chcą.

 • A może by tak odwrotnie? (gość)

  Dać zniżki OC tym, którzy jeżdżą przepisowo, nie mają mandatów ani punktów karnych...

 • Niech to będzie OC ! (gość)

  Jestem kierowcą, gdyż muszę nim być ! Gdybym "nie musiał", o ile moje zycie byłoby przyjemniejsze ! Jeżdżę "przepisowo, jednak ten fakt nie podnosi komfortu mojego życia. Patrzę na "tę" fotografię, i jestem w pełni świadomy, że są tak samo "niedorozwinięci", jak ci, którzy sformułowali (w sposób równie "niedorozwiniety") przepisy "Kodeksu ruchu drogowego". W tej dziedzinie potrzebny jest przewrót "kopernikański", rewolucjonizujący "ku logicznemy myśleniu i widzeniu" rzeczywistości. Gdyby "wdrożyc" te rewolucję obraziliby się, i twierdzili, że ubliża się ich godności !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • niech będzie oc wyższe ale dla tych co powodują wypadki a nie oc podnieść wszystkim kierowcom (gość)

  te przepisy są tak głupie jak ten który je wymyślił .następna głupota .to zabieranie prawa jazdy za przekroczenie szbkości 50km h to jest pozbawienia pracy i dojazdu do pracy takie przepisy wymyśliła ta banda zdrajców Polski .z po .zgodnie z konstytucją RP za jedną winę jedna kara a nie zabieranie prawa jazdy do tego mandat i punkty tak się szuka pieniędzy .to za tej zarazy czerwonej pseudo komuny milicja zabierała ale pijanym kierowcom a tak to zabierało klolegium i sąd po wyroku .ja jeżdziłem zawodowo jako kierowca z kat ABCDE od 1966 do2015 r bez wypadku obecna władza powinna zakazać takie naruszenie konstytucji

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości