Cena ropy. Cena za baryłkę spadła poniżej zera. Czy wpłynie to na ceny paliw w Polsce?

Mariusz Michalak
Fot. Tomasz Hołod
Fot. Tomasz Hołod
Pierwszy raz w historii cena ropy WTI (West Texas Intermediate) w kontraktach terminowych na maj spadła o ponad 300 proc. Kosztowała nawet -37,63 dolarów. To oznaczało, że producenci są gotowi tyle zapłacić, żeby odbiorcy chcieli wziąć od nich surowiec.

Kontrakty futures to transakcja pochodna zawierana na rynku giełdowym, w której sprzedający/kupujący zobowiązuje się sprzedać/kupić ustaloną ilość instrumentu bazowego za ściśle określoną cenę w ściśle określonym terminie Ostatnie rekordowe minimum wyniosło 10 dolarów za baryłkę i miało to miejsce... 31 marca 1986 roku.

Co powoduje załamanie an rynku ropy?

Popyt na ropę spadł m.in. z powodu pandemii koronawirusa. Z powodu ogromnego spadku popytu na surowiec, magazyny te są już prawie pełne.

Kraje OPEC i grupa innych dostawców ropy, skupionych w tzw. grupie OPEC+, osiągnęły kilka dni temu porozumienie w sprawie zmniejszenia światowego wydobycia ropy o 10 mln baryłek dziennie. Nie poprawiło to jednak sytuacji na światowym rynku paliw. Porozumienie miało na celu zrównoważenie światowych rynków ropy w czasie najmocniejszego od 30 lat spadku popytu na paliwa spowodowanego pandemią koronawirusa.

Tymczasem ropa Brent, która drogą morską może być dostarczana w dowolne miejsce na świecie, w dostawach na maj również taniała, ale zdecydowanie mniej. Na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 26,15 dolarów za baryłkę, niżej o niecałe 7 proc.

Czy ceny na stacjach gwałtownie spadną?

Załamanie notować ropy WTI z powodu kontraktów futures tylko w części wpływają na ostateczne ceny na stacjach, kiedy tankujemy na nich paliwo. CNN Business zaznacza, że ceny hurtowe nie określają ostatecznej ceny, jaką zapłaci stacja paliw za dostarczony surowiec. Nawet jeśli utrzyma się tak niska cena hurtowa ropy naftowej, to i tak opłaty będą obciążać portfele kierowców. Jedno jest pewne - Producenci ropy naftowej muszą znaleźć sposób, jak ją sprzedać hurtownikom, a ci - jak i gdzie składować surowiec.

Zdaniem Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego na cenę ropy składa się:

  •  6 proc. to marża
  •  19 proc. to podatek VAT
  •  2 proc. to opłata emisyjna
  •  6 proc. to opłata paliwowa
  •  23 proc. to podatek akcyzowy
  •  44 proc to cena netto w rafinerii

Zobacz także: Taki jest Opel Corsa szóstej generacji.__

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty