Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ceny OC. Ile płacą młodzi kierowcy?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum Z analiz towarzystw ubezpieczeniowych wynika, że kierowca, z rocznym stażem za kierownicą nie ma co liczyć na zniżki, płaci zatem najwyższe składki ubezpieczeniowe. Pierwsza obowiązkowa polisa OC kosztuje 19-letniego kierowcę średnio 3,3 tys. zł – wynika z zestawienia przygotowanego przez multiagencję CUK Ubezpieczenia.

Fot. Archiwum

Co ciekawe w przypadku 33 latka, z 10-letnim stażem średnia cena wynosi jedynie 625 zł. Ubezpieczyciele zwracają dużą uwagę na fakt, iż kierowcy z grupy wiekowej od 18 do 24 lat, stanowią największe zagrożenie na polskich drogach, ponieważ są sprawcami ok. 20 proc. wypadków.

- Brak umiejętności i doświadczenia oraz nadmierna skłonność do ryzyka tak charakterystyczna dla młodych kierowców, znajdują swoje odzwierciedlenie w cenach polis OC – tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia. Potencjalna wysoka szkodowość młodych kierowców sprawia, że nie są oni klientami, którymi zainteresowany będzie każdy ubezpieczyciel. Często, aby odwieść ich od zakupu ubezpieczenia, proponowane są im zaporowe stawki.

Składki OC są wyliczane w oparciu o kilka zmiennych. Wszystko zależne jest od pojemności silnika, parametrów technicznych samochodu, miejsca rejestracji pojazdu, a przede wszystkim historii OC, wieku kierowcy oraz tego jak długo posiada on prawo jazdy. Młodzi kierowcy nie są wyjątkiem, również dla nich warunki obowiązkowego ubezpieczenia są takie same w ofertach wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Różnią się jedynie ceną, której różnica w zależności od danego ubezpieczyciela w obrębie tego samego miasta może przekraczać nawet 3 tys. zł.

Fot. materiały prasoweAby lepiej zobrazować różnice w cenach polis OC oferowanych młodym kierowcom, należy posłużyć się konkretnymi przykładami. W tym celu doradcy CUK Ubezpieczenia przygotowali na bazie ofert różnych towarzystw symulację składek dla 19-letniego kierowcy ubezpieczającego Opla Astrę z 2007 r. z silnikiem 1,4.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test włoskiej nowości
- Czy funkcjonalność sedanów jest ograniczona?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?

19-latek z rocznym stażem za kierownicą, za swoje pierwsze OC zapłaci najwięcej we Wrocławiu – 2905 zł oraz w Łodzi – 2535 zł. Natomiast najmniej Kielcach – 1650 zł oraz w Rzeszowie – 1735 zł. Jeśli młody kierowca porówna oferty to najwięcej będzie w stanie zaoszczędzić na różnicy między najdroższą a najtańszą ofertą w Lublinie, ponad 3,4 tys. zł oraz w Bydgoszczy – 2,9 tys. zł.  W skali całego kraju 19-letni kierowcy przepłacają za OC średnio 2,5 tys. zł.

Istnieją także sposoby na wysokie ceny. Prócz oczywiście porównania ofert, można dopisać doświadczonego kierowcę do dowodu rejestracyjnego pojazdu, co spowoduje obniżenie składki. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spowodowania szkody jedna i druga osoba traci zniżki, niezależnie kto prowadził.- tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. Aby ograniczyć ryzyko utraty zniżek, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom ochronę wypracowanych zniżek w przypadku młodego współwłaściciela pojazdu. Warto jednak mieć na uwadze, że ochrona ta działa tylko w przypadku odnowienia polisy w tym samym towarzystwie.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • MONT (gość)

  NAJLEPSZA OFERTĘ DLA MŁODOCIANYCH - PIERWSZE AUTO NOWE PRAWKO - MA ALLIANZ co ciekawe inne firmy tez oferuja pakiety dla modych lecz

 • MONT (gość)

  co najmniej 30 % drożej.

 • Świadomy wybór (gość)

  Osoby z woj. podkarpackiego zainteresowane świadomym wyborem ubezpieczeniem i możliwościami obniżenia kosztów ubezpieczenia serdecznie zapraszamy na stronę WWW i do naszego biura: inplusubezpieczenia.pl

 • mfind

  Coś drogo to powychodziło. Dla porównania na naszej porównywarce sprawdziliśmy kilka cen dla tego samego profilu kierowcy i stawki za najtańsze OC jakie proponujemy to: - Warszawa 1772 zł (o 529 zł taniej), - Wrocław 2226 zł (o 679 zł taniej), - Łódź 1786 zł (o 749 zł taniej), - Rzeszów 1359 zł ( o 376 zł taniej), Do tego każda z tych ofert posiada w cenie BLS i podstawowy assistance wypadkowy. Jak widać różnice są bardzo duże, więc po co przepłacać? :) Pozdrawiam, Łukasz, Porównywarka OC i AC mfind

 • yurek (gość)

  Dopisywanie doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela powinno być zabronione i surowo karane. Rzadko kiedy doświadczony kierowca faktycznie współużytkuje samochód. Ma to na celu tylko i wyłącznie obniżenie składki. Takie zachowanie nosi znamiona wyłudzenia i narażenia na szkodę majątkową ubezpieczyciela. Jasne, że byłoby to trudne do udowodnienia, czy współwłaściciel faktycznie również używa samochód, ale jakieś działania w celu wyeliminowania tego szkodliwego zjawiska powinny być podjęte.

 • Do yurek (gość)

  Yurek, następny syn zomosfery. Jesteś debilem, który lubi być dymany na kasie. Debil nad debile...

 • woy (gość)

  Z wyliczeń na kalkulatorze Cuk to chyba najszybciej się zobaczy gdzie Oc jest najtańsze

 • :-) (gość)

  Witam. CZY ktoś się orientuje jak drogie będą opłaty dla świeżego kierowcy w wieku 27 lat (prawo jazdy od października 2016 ,który chce ubezpieczyć auto na siebie (nie ma możliwości podpięcia się pod kogoś ze zniżkami: -( ) i gdzie najtaniej w takim przypadku.Z góry dziękuję

 • Komentarz usunięty.
 • max (gość)

  Te wszystkie ubezpieczalnie są popier...e. Samochód 2.5 tyś a ubezpieczenie 3tyś. lub więcej, bo młody. To dopiero jest złodziejstwo.

 • remek (gość)

  @Max też tak uważam.. To jest chore żeby tyle pieniędzy płacić za podstawowe ubezpieczenie. Ale sa na rynku firmy gdzie zapłacisz mniej, bo patrzą łaskawszym okiem na młodych kierowców.

 • Wanilia (gość)

  @remek poważnie takie istnieją? To chyba jakieś mniej znane, bo w tych top popularnych zawsze się płaci małą fortunę :<

 • Anivia (gość)

  @remek skoro masz takie informacje to z chęcią się dowiem o jaką ubezpieczalnie chodzi, bo ja niestety też takiej nie znam. @Wanilia też doznałam lekkiego szoku, brzmi wręcz nierealnie, ale jak ktoś takie jest to może warto się czegoś więcej dowiedzieć :p

 • dork (gość)

  @Anivia w youcandrive można zapłacić o wiele mniej. @wanilia a widzisz, istnieją, szkoda, że tak mało się o nich słyszy :(

 • DAJANARA (gość)

  @dork o wiele czyli o ile mniej więcej? @dork oni są od dawna na rynku?

 • janek (gość)

  potwierdzam. mam ubezp w YCD i płacę mniej od innych , a ofertę mam równie bogatą

 • Valkirya

  A czy to nie jest trochę tak, że młody i tak zawsze musi zapłacić więcej? Dla mnie to całkiem logiczne, bo bez doświadczenia można narobić więcej szkód. Tylko dlaczego aż tyle więcej? Jestem na etapie wybierania auta i w gruncie rzeczy już się pogodziłem z wysokim OC. O AC to nawet nie marzę. Skoro płacicie mniej to za jakie auta i z jakim pakietem ubezpieczenia?

 • janek (gość)

  Wiesz, każda reguła ma wyjątki. Znam owszem młodych kierowców co szaleją,ale też i takich co jeżdżą kilkukrotnie lepiej niż starsi,nie wspominając o seniorach... Oczywiście wartość auta tez ma tutaj znaczenie. tak jak pojemność silnika, czy wyposażenie. Ale patrząc na porównania innych ubezpieczalni to mam wrażenie ,że w YCD udało mi się mieć tańszą ofertę m.in dlatego,że "zwyżka dla młodego" nie jest aż tak horrendalnie wysoka.

 • DAJANARA (gość)

  @Valkirya wydaje mi się, że i tak będzie trochę więcej, ale mimo wszystko płacenie 3 tysięcy to jest gruba przesada. A ja jeszcze bym chciała ubezpieczenie na opony i szyby :/ @janek a co z tymi, którzy mają prawo jazdy długo, ale prawie z niego nie korzystają? Szkoda, że patrzy się w wielu przypadkach na wiek kierowcy, a nie jego doświadczenie. Czy da się załatwić to ubezpieczenie online?

 • bolera (gość)

  @dajanara a na czym dokładnie polega to ubezpieczenie okien i szyb ? jak to wygląda w praktyce? @janek chyba YCD są pierwszą firmą ubezpieczeniową, która ma realnie niższe ceny i tak samo dobrą ofertę jak konkurencja na rynku, dla młodych kierowców.

 • Valkirya

  Janek to jak kto jeździ raczej ubezpieczycieli nie obchodzi. Czy młody kierowca jeździ rozsądnie czy tak, że powinno się mu od razu prawko zabrać to kwestia wydaje się być poboczna. Każdy z nich zapłaci więcej. Z iloma pakietami porównywałeś YCD zanim wybrałeś ich polisę? No i oczywiście... co masz w ubezpieczeniu, bo to też istotne z punktu widzenia kosztów.

 • Valkirya

  Dajanaro jeżeli być jeździła np. nowym audi Q8 w najbogatszym pakiecie wyposażenia i najmocniejszym silnikiem to pewnie być z 10tys zapłaciła. Nie chodzi chyba już konkretnie o kwoty, bo to jest bardzo indywidualna kwestia. A czy przypadkiem ubezpieczenie AC nie obejmuje opon i szyb?

 • dominikwan (gość)

  @Valkirya może i nie obchodzi, ale wydaje mi się, że stąd też są takie ceny. @Valkirya nikt tu nie mówi o takim samochodzie, bo jest to oczywiste. Ale za starsze pojazdy tyle płacić to chyba lekka przesada.

 • janek (gość)

  w YCD możesz dokupić ubezpieczenie szyb i opon, a możesz wziąć też AC lub miniAC @valkiryja ,ja rozumiem ,ale żeby różnice w cenach były tak duże to nie łapie.

 • Valkirya (gość)

  Właśnie dlatego mówię dominikwan że 3tys za starszy samochód wydaje się być kwestią prawie nieosiągalną. Rozumiem coś koło 2tys, brzmi już sensowniej nawet jak za spory silnik. @Janku dobrze wiedzieć, bo jakoś wydawało mi się, ze szyby i opony to też ac... W takim razie co takie ubezpieczenie szyb obejmuje? Wiesz może coś w temacie?Jeżeli ktoś mi wybije szybę to mogę sobie za darmo zażyczyć nową?

 • dominikwan (gość)

  @janek czy takie dodatkowe ubezpieczenie jest drogie? @Valkirya niestety to są realne ceny u niektórych ubezpieczycieli, dlatego trzeba szukać innych rozwiązań

 • Jupa (gość)

  @dominikwan to zależy od samochodu i od tego co bierzemy w pakiecie. Zazwyczaj nie są to wygorowane ceny ;) @valkirya wszystko zalezy od umowy z ubezpieczycielem. Jedni traktują wybicie szyby w samochodzie jako akt wandalizmu - a nie szkody komunikacyjnej.

 • janek (gość)

  "zderzenie się pojazdu z przedmiotami, zwierzętami, osobami spoza pojazdu działanie osób trzecich pożar, wybuch, zatopienie oraz nagłe działania innych sił przyrody" ALe @Jupa ma tez racje, warto obczytać OWU. Mimo wszytsko ,jeżeli nie chcesz AC cz miniAC to możesz same szyby @dominikwan, jeżeli jako młody szuka się najtaniej mimo wszystko to dobieranie szyb,czy opon zwiększa koszty wiec założenie bez sensu. Mimo,że sama opcja szyb,czy opon jest spoko

 • dominikwan (gość)

  @Jupa czy to wszystko jest zawarte w umowie? @janek pewnie, tylko czy to z góry skazuje młodych kierowców na samo OC? Nie. Szukam czegoś tańszego, ale nie chcę mieć samej podstawy :/

 • Jupa (gość)

  @dominikwan tak, wszystko jest zawarte w umowie. Cały zakres ubezpieczenia łącznie z kwotami. @dominikwan jeżeli zaoszczedzisz na zmianie ubezpieczyciela to możesz sobie pozwolić na dodatkowe pakiety w ubezpieczalni ;)

 • Kuba (gość)

  /dominikwan jak nie chcesz mieć gołego OC to licz się z wyższymi cenami. Nie oszukujmy się, nie oszczędzimy na zmianie ubezpieczyciela 50% ceny OC. To jest niemożliwe. Trochę na pewno będzie taniej ale nie będą to kokosy. Może starczy na NNW. Ale ac to już droga zabawa. Assistance nie jest jakoś extra drogie ale też ze 150/200 trzeba liczyć jak się chce porządny pakiet. /valkirya ja za audi ze sporym silnikiem 2.4 v6 płacę z oc+assistance+nnw około 1,7tys złotych więc nie jest źle, a też nie mam jeszcze zniżek

 • Valkirya (gość)

  Auto już kupione i zarejestrowane. Jak chodzi o ubezpieczenie to zdecydowałem się na YCD w efekcie końcowym. OC+Assistance i NNW wybrałem i wyszło mi około 250zł mniej niż u innych firm także jestem zadowolony. Miałem na pierwszy pełny bak ;)

 • trolek (gość)

  @valkirya no i super! nie bać się zmieniać firmy jeżeli mamy z tego oszczędności :) @kuba nie zgodzę się, ja na samym oc miałem różnice 300 zł w YCD. jak dla mnie to bardzo dużo.

 • Olka (gość)

  @trolek najważniejsze że udało się cokolwiek zaoszczędzić, skoro jakość usług jest na tym samym poziomie to po co przepłacać :)

 • janek (gość)

  trolek, firmy ubezpieczeniowe co roku przysyłają nam kontynuacje wcale nie w najlepszej cenie, a tu masz racje nie bać się zmieniać. Od siebie dodam @Valkiryia ,że tak pełen pakiet to już nic nie jest ci straszne, dobrze być ubezpieczonym i nie musieć się o to martwić co się stanie , gratuluję,

 • Komentarz usunięty.
 • ROB123 (gość)

  Mam 23 -letniego mercedesa, przez kilka lat opłacałem składki OC i AC samochodu na drukach przesłanych przez agenta, gdzie kiedyś kupiłem ubezpieczenie. W tym roku miałem trochę czasu i poszukałem sam przez internet. Skorzystałem z porównywarki mubi, którą polecił mi znajomy. Dostałem od niego kod promocyjny i po wykupieniu lepszego ubezpieczenia niż dotychczas zapłaciłem mniej o 150 zł , które dostałem po wykupieniu ubezpieczenia na konto po 30 dniach. Z racji, że zrezygnowałem kiedyś z AC i już teraz wykupiłem tylko OC, NNW – kierowcy i pasażerów oraz Car Asistans (holowanie po awarii , wypadku , samochód zastępczy). Co zrobić aby dostać dobre ubezpieczenie- wystarczy, że wpiszesz w kalkulatorze informacje do polisy, a porównywarka wyświetli wszystkie dostępne dla Ciebie oferty. Potem wybierasz najtańszą opcję i kupujesz przez internet lub telefon.. Tu masz link- kod , żeby porównać i odebrać bonus w mubi 150 zł po zakupie polisy: https://mubi.pl/id-C5RN2F

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości