Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ceny OC. Ile płacą młodzi kierowcy?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum Z analiz towarzystw ubezpieczeniowych wynika, że kierowca, z rocznym stażem za kierownicą nie ma co liczyć na zniżki, płaci zatem najwyższe składki ubezpieczeniowe. Pierwsza obowiązkowa polisa OC kosztuje 19-letniego kierowcę średnio 3,3 tys. zł – wynika z zestawienia przygotowanego przez multiagencję CUK Ubezpieczenia.

Fot. Archiwum

Co ciekawe w przypadku 33 latka, z 10-letnim stażem średnia cena wynosi jedynie 625 zł. Ubezpieczyciele zwracają dużą uwagę na fakt, iż kierowcy z grupy wiekowej od 18 do 24 lat, stanowią największe zagrożenie na polskich drogach, ponieważ są sprawcami ok. 20 proc. wypadków.

- Brak umiejętności i doświadczenia oraz nadmierna skłonność do ryzyka tak charakterystyczna dla młodych kierowców, znajdują swoje odzwierciedlenie w cenach polis OC – tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia. Potencjalna wysoka szkodowość młodych kierowców sprawia, że nie są oni klientami, którymi zainteresowany będzie każdy ubezpieczyciel. Często, aby odwieść ich od zakupu ubezpieczenia, proponowane są im zaporowe stawki.

Składki OC są wyliczane w oparciu o kilka zmiennych. Wszystko zależne jest od pojemności silnika, parametrów technicznych samochodu, miejsca rejestracji pojazdu, a przede wszystkim historii OC, wieku kierowcy oraz tego jak długo posiada on prawo jazdy. Młodzi kierowcy nie są wyjątkiem, również dla nich warunki obowiązkowego ubezpieczenia są takie same w ofertach wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Różnią się jedynie ceną, której różnica w zależności od danego ubezpieczyciela w obrębie tego samego miasta może przekraczać nawet 3 tys. zł.

Fot. materiały prasoweAby lepiej zobrazować różnice w cenach polis OC oferowanych młodym kierowcom, należy posłużyć się konkretnymi przykładami. W tym celu doradcy CUK Ubezpieczenia przygotowali na bazie ofert różnych towarzystw symulację składek dla 19-letniego kierowcy ubezpieczającego Opla Astrę z 2007 r. z silnikiem 1,4.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test włoskiej nowości
- Czy funkcjonalność sedanów jest ograniczona?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?

19-latek z rocznym stażem za kierownicą, za swoje pierwsze OC zapłaci najwięcej we Wrocławiu – 2905 zł oraz w Łodzi – 2535 zł. Natomiast najmniej Kielcach – 1650 zł oraz w Rzeszowie – 1735 zł. Jeśli młody kierowca porówna oferty to najwięcej będzie w stanie zaoszczędzić na różnicy między najdroższą a najtańszą ofertą w Lublinie, ponad 3,4 tys. zł oraz w Bydgoszczy – 2,9 tys. zł.  W skali całego kraju 19-letni kierowcy przepłacają za OC średnio 2,5 tys. zł.

Istnieją także sposoby na wysokie ceny. Prócz oczywiście porównania ofert, można dopisać doświadczonego kierowcę do dowodu rejestracyjnego pojazdu, co spowoduje obniżenie składki. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spowodowania szkody jedna i druga osoba traci zniżki, niezależnie kto prowadził.- tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. Aby ograniczyć ryzyko utraty zniżek, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom ochronę wypracowanych zniżek w przypadku młodego współwłaściciela pojazdu. Warto jednak mieć na uwadze, że ochrona ta działa tylko w przypadku odnowienia polisy w tym samym towarzystwie.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • MONT (gość)

  NAJLEPSZA OFERTĘ DLA MŁODOCIANYCH - PIERWSZE AUTO NOWE PRAWKO - MA ALLIANZ co ciekawe inne firmy tez oferuja pakiety dla modych lecz

 • MONT (gość)

  co najmniej 30 % drożej.

 • Świadomy wybór (gość)

  Osoby z woj. podkarpackiego zainteresowane świadomym wyborem ubezpieczeniem i możliwościami obniżenia kosztów ubezpieczenia serdecznie zapraszamy na stronę WWW i do naszego biura: inplusubezpieczenia.pl

 • mfind

  Coś drogo to powychodziło. Dla porównania na naszej porównywarce sprawdziliśmy kilka cen dla tego samego profilu kierowcy i stawki za najtańsze OC jakie proponujemy to: - Warszawa 1772 zł (o 529 zł taniej), - Wrocław 2226 zł (o 679 zł taniej), - Łódź 1786 zł (o 749 zł taniej), - Rzeszów 1359 zł ( o 376 zł taniej), Do tego każda z tych ofert posiada w cenie BLS i podstawowy assistance wypadkowy. Jak widać różnice są bardzo duże, więc po co przepłacać? :) Pozdrawiam, Łukasz, Porównywarka OC i AC mfind

 • yurek (gość)

  Dopisywanie doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela powinno być zabronione i surowo karane. Rzadko kiedy doświadczony kierowca faktycznie współużytkuje samochód. Ma to na celu tylko i wyłącznie obniżenie składki. Takie zachowanie nosi znamiona wyłudzenia i narażenia na szkodę majątkową ubezpieczyciela. Jasne, że byłoby to trudne do udowodnienia, czy współwłaściciel faktycznie również używa samochód, ale jakieś działania w celu wyeliminowania tego szkodliwego zjawiska powinny być podjęte.

 • Do yurek (gość)

  Yurek, następny syn zomosfery. Jesteś debilem, który lubi być dymany na kasie. Debil nad debile...

 • woy (gość)

  Z wyliczeń na kalkulatorze Cuk to chyba najszybciej się zobaczy gdzie Oc jest najtańsze

 • :-) (gość)

  Witam. CZY ktoś się orientuje jak drogie będą opłaty dla świeżego kierowcy w wieku 27 lat (prawo jazdy od października 2016 ,który chce ubezpieczyć auto na siebie (nie ma możliwości podpięcia się pod kogoś ze zniżkami: -( ) i gdzie najtaniej w takim przypadku.Z góry dziękuję

 • Komentarz usunięty.
 • max (gość)

  Te wszystkie ubezpieczalnie są popier...e. Samochód 2.5 tyś a ubezpieczenie 3tyś. lub więcej, bo młody. To dopiero jest złodziejstwo.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości