Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ceny OC. Kto najbardziej odczuł podwyżkę?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum W ciągu sześciu miesięcy 2016 roku ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC wzrosły średnio aż o 38% - to wynik badania przeprowadzonego przez porównywarkę ubezpieczeń mfind.pl. Jeszcze większą różnicę w składkach odczują posiadacze samochodów z silnikami o dużej pojemności.

Eksperci porównywarki ubezpieczeń mfind.pl wyliczyli, że pod koniec grudnia 2015 roku kierowcy średnio za OC płacili 618 zł. W czerwcu 2016 r. suma ta wzrosła do 856 zł. Oznacza to podwyżkę o 238 zł czyli aż 38%!

Im większa pojemność silnika, tym szybszy wzrost składki

Jeszcze boleśniejsza podwyżka dotknęła kierowców samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2 litrów. W czerwcu płacili oni za OC aż o 44% więcej niż pół roku wcześniej (wzrost z 705 zł do 1018 zł). Podwyżka dla posiadaczy aut z silnikami do 2 litrów pojemności mieści się w tegorocznej normie - wyniosła 38% (z 604 zł do 833 zł).

Przyczyny wzrostu cen OC

Fot. mfind.plWyniki badania potwierdzają prognozy mfind ze stycznia tego roku. Eksperci porównywarki ubezpieczeń już wtedy zapowiadali podwyżki spowodowane brakiem rentowności segmentu OC, rosnącymi kwotami świadczeń za szkody osobowe, wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych, apelem przewodniczącego KNF o podniesienie składek, oraz podatkiem bankowym. A w kolejce czeka również tzw. podatek Religi, którego wprowadzenie w 2017 roku zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Redakcja poleca:

Samochód na gaz. Niezbędne formalności 
Te auta są najpopularniejsze w Polsce
Toyota Celica z filmu „Chłopaki nie płaczą". Jak dziś wygląda auto?

Zdaniem eksperta

- Zapowiadane wysokie podwyżki cen OC stały się faktem. Codziennie rozmawiamy z klientami, którzy skarżą się na wyższe składki. Szczególnie niekorzystne są oferty odnowieniowe - spotkaliśmy się z przypadkiem, że ubezpieczyciel zaproponował bezszkodowemu kierowcy składkę wyższą o prawie 1000 zł. Jedynym sposobem na oszczędność jest porównanie ofert wielu towarzystw i wybranie tej najtańszej - przekonuje Bartosz Salwiński, współzałożyciel i prezes porównywarki ubezpieczeń mfind.pl.

W badaniu przeanalizowano kalkulacje wykonane w kalkulatorze OC i AC mfind w grudniu 2015 r. oraz czerwcu 2016 r.


Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • mfind

  Wszyscy jesteśmy kierowcami i wszystkim nam nie jest na rękę, to co się dzieje.. ale przygotowując ten raport, po raz kolejny zauważyliśmy, jak duże potrafią być dysproporcje w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych. Niejedna oferta na samym OC potrafiła się różnić 700-800 zł !!! Dlatego, jeśli już mamy kupować obowiązkowe OC, to na pawno nie przecałajmy i porównajmy oferty, zawsze zaoszczędzimy. Nawet w dobie zwyżek! Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC

 • Superpolisa.pl (gość)

  To, że ceny OC dla kierowców rosną to niezaprzeczalny fakt. Niestety, można spodziewać się dalszych podwyżek ze względu na jeszcze ściślejsze regulacje KNFu związane z wypłatą zadośćuczynień za szkody osobowe. Większe zadośćuczynienia to większe składki, dlatego tak ważne jest, by przed zakupem OC, sprawdzić ceny w kalkulatorze OC: https://superpolisa.pl/ Mimo że wszyscy podnoszą składki, to nadal utrzymują się znaczne różnice między poszczególnymi towarzystwami, a zakup najtańszej ofert to spora oszczędność dla portfela. Pozdrawiam, ekspert Superpolisa.pl

 • Autor* (gość)

  Szykują grunt pod zmianę zasad ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce - ubezpieczony będzie KIEROWCA a nie pojazd - niskie stawki dla doświadczonych kierowców zamieszkałych na prowincji a kolosalne dla młokosów z miast... Już wkrótce!

 • ktos (gość)

  a czy normalne jest aby mlody kierowca placil oc w kwocie 2000 zl za opla korse 14 cm a w innej firmie 500 zl ja osobiscie jezdze 30 lat bez szkody i przyszlo mi zaplacic o 300 zl wiecej normalne to nie jest

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości