Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ceny OC po I kwartale 2019. Czy to koniec obniżek?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Jakubowski Mimo wielu czynników, które mogłyby wpłynąć na ceny OC, polisy nie tylko nie drożeją, ale można je kupić coraz taniej. O ile spadła średnia w I kwartale i czy naprawdę przeciętny Kowalski jest w stanie ciągle kupić OC poniżej 500 zł?

Na początku roku średnia cena OC oscylowała w okolicy 1028 zł - w większości ośrodków miejskich kierowcy płacili jednak mniej niż 1000 zł. Podsumowując dane zebrane na podstawie ponad 120 tys. kalkulacji wykonanych przez klientów mfind na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy, można powiedzieć, że cena którą aktualnie płacą kierowcy jest już bliższa 900 zł - a średnia wynosi 906 zł.

Zmiana jest więc spora - ponad 100 zł i kilkanaście procent. W wielu ośrodkach miejskich cena właściwie stoi w miejscu, ale w innych zmiana ceny będzie dla kierowcy zauważalna.

OC po I kwartale - gdzie jest najdrożej gdzie najtaniej?

Najdrożej zapłacimy w największych miastach - w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu i tu różnice między najtańszymi ośrodkami miejskimi będzie duża - wyniesie nawet 300 zł. Tani jest Rzeszów, Opole, Katowice, Gorzów Wielkopolski.

Z danych GUS wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło w lutym ponad 4949 zł. Polacy zarabiają więc o przeciętnie 300 zł więcej, niż rok temu. W okresie ostatniego roku wzrosła również inflacja, obserwujemy także duże różnice cen paliw. W tym świetle obniżki cen polis OC są dla kierowców naprawdę dobrą wiadomością.

OC za mniej niż 500 zł? Bardzo realne!

Ze średnią ceną OC jest tak jak ze średnią pensją - wiele osób twierdzi, że kwota, która pada w statystykach jest znacznie zawyżona. Warto zauważyć, że do średniej wliczają się najtańsze oferty, ale także te znacznie droższe. Różnice w cenie OC mogą często wynoszą nawet 200%.

Zobacz także: Ford Kuga. Jaka jest trzecia generacja? 

Najdrożej płacą młodzi kierowcy oraz Ci, którzy w ostatnich latach byli sprawą szkody lub szkód. Ich stawki znacznie zawyżają średnią.

A co z najtańszymi polisami? Te ciągle kosztują znacznie poniżej 500 zł, a w ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy w kalkulacjach stawki nie spotykane od lat! OC można było kupić nawet poniżej 300 zł. Co ciekawe, tak przekrój kierowców jak i aut, dla których zaproponowano tak korzystne stawki był bardzo szeroki. Na liście można znaleźć oferty dla Passata, Hyundai, Toyoty Yaris, czy Skody Rapid.

 Co dalej z OC w 2019r? 

"Sytuacja ubezpieczycieli po latach strat jest dobra, ale kwoty wypłacanych odszkodowań również nie należą do najniższych - mówi Bartosz Salwiński z mfind. Dalszych znaczących obniżek nie możemy się spodziewać, ale warto pamiętać o tym, że OC, które kupujemy w tym roku, nie powinno być droższe niż w ubiegłym. Na przepłacanie szczególnie narażeni będą ci kierowcy, którzy nie mają nawyku porównywania cen i korzystają ze standardowych, automatycznych odnowień. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że to nowym klientom towarzystwa najchętniej obniżają ceny, a co do „starych” - liczą na ich lojalność i wygodę pozostania przy sprawdzonym i znanym ubezpieczycielu. Pamiętajmy, że OC ma wszędzie taki sam zakres, przepłacanie za tą polisę, nie ma więc kompletnie sensu.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Michał (gość)

  Wysokość składek za ubezpieczenie utrzymuje się na rozsądnym poziomie dzięki porównywarką, klient ma wybór i widzi czarno na białym ile kosztuje w ubezpieczenie w danym towarzystwie. W Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego i bez wpisywania danych w 5 sek masz porównanie składek. Polisę na maila otrzymasz zanim minie minuta a różnica w składce to nawet kilkaset złotych

 • Jarek (gość)

  Najlepsze jest PZU w zeszłym roku miałem składkę o ponad 200zł niższą niż obecnie proponowaną, a przecież minął kolejny rok bezszkodowej jazdy i mam kolejną zniżkę i za kontynuacje też zniżka, a tu cena wyższa. Przy wypowiedzeniu OC PZU nawet niestara się zatrzymać klienta liczą na to, że ludzie są głupi i będą im płacić coraz więcej tylko za co.

 • Ekspert Ubea.pl (gość)

  Dobrym sposobem na obniżenie składki w przypadku młodych osób jest współwłasność samochodu z doświadczonym kierowcą. Można dzięki temu sporo zaoszczędzić, tylko trzeba uważać na pewien haczyk: jeśli młody kierowca spowoduje szkodę, doświadczony współwłaściciel także utraci część swoich zniżek. Katarzyna ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea

 • Kris32 (gość)

  Tylko porównywarki OC jak Cuk dają szansę na znalezienie taniego OC. Reszta ofert jest nieatrakcyjna. Jeśli sam nie poszukasz najtańszej polisy, przepłacisz.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości