Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Autogaz najdroższy od ponad trzech lat

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Kapica Po czerwcowych obniżkach na stacjach paliw nie ma już prawie śladu. Po trzech kolejnych tygodniach wzrostów detaliczne ceny paliw wróciły w okolice tegorocznych maksimów.

Powody do zmartwienia mają kierowcy samochodów z instalacją na autogaz. Koszty tankowania tego paliwa rosną nieprzerwanie od połowy czerwca, a w ostatnich tygodniach podwyżki nabrały jeszcze tempa. Średnia cena autogazu na stacjach, w reakcji na wyższe koszty importu LPG, na przestrzeni miesiąca wzrosła aż o 10 proc. i jest na najwyższym poziomie od stycznia 2015 r.

W rafineriach już taniej

Na hurtowym rynku paliw mijający tydzień przyniósł obniżkę cen paliw. Spadki były szczególnie zauważalne na początku tygodnia. Dzisiaj metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w cennikach rafinerii kosztuje średnio 3984,00 zł i jest o 70 zł tańszy niż w ostatni piątek. Olej napędowy w tym samym czasie potaniał o 64,80 zł i aktualnie jego średnia cena wynosi 3951,20 zł/m3.
 
Detal blisko tegorocznych rekordów
 
Kierowcy tankując paliwa w ostatnich dniach przy kasie znowu musieli sięgać głębiej do kieszeni. Szczególnie mocno podwyżki odczuli właściciele samochodów napędzanych autogazem, bo LPG podrożało na przestrzeni tygodnia aż o 9 groszy i jego średnia cena to obecnie 2,33 zł/l. Benzyna bezołowiowa Pb95 kosztuje 5,11 zł/l, to o 2 grosze więcej niż przed tygodniem, a olej napędowy, po jednogroszowej podwyżce - 5,05 PLN/l.
 
W nadchodzącym tygodniu wzrost cen na stacjach w końcu wyhamuje i za wyjątkiem autogazu możliwe są nawet niewielkie spadkowe korekty. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,03-5,12 zll dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,97-5,07 zł/l oraz 2,31-2,39 zł/l dla autogazu.
 

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2018-07-18
Pb 98 5,43
Pb 95 5,11
ON 5,05
LPG 2,33

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Janusz (gość)

  w ostatnich latach użytkownicy LPG zaoszczędzili na paliwie mega kasę!! nawet sami tego nie planowali, więc nie ma co się martwić, nadwyżki kasiorki mają na kontach... to zapłacą.. i nawet nie poczują. I niech się lepiej cieszą że jeżdżą 2x taniej niż na benzynie!!

 • jola (gość)

  jak tak zazdrościsz to załóż gaz i też zaoszczędzisz !!! ha ha ha

 • Adamek (gość)

  Dokładnie, Janusz ma rację. Podwyżki gazu nie są nam straszne. Sam świadomie kupiłem avensisa w gazie i teraz tylko się uśmiecham jak szwagier narzeka, że te obniżki benzyny go dobiją. Trzeba umieć wybrać auto na najtańsze paliwo.

 • Andi (gość)

  Wredni politycy powinni sami płacić za paliwo a nie jeździć i tankować na nasz koszt dodając nam tylko kolejnych podatków i podnosząc ceny

 • Franek (gość)

  Na polityków nic nie poradzisz, podatki podnoszą jak tylko chcą… co najwyżej koszty tankowania można zmniejszyć. Ja w tym roku do corolli dołożyłem LPG i widzę, że cena instalacji zwróci mi się szybciej niż planowałem, przy tych ciągłych podwyżkach

 • Wojtek (gość)

  Co na polityków nie poradzisz.Trzeba wyjść na ulice lub pod sejm i wystrzelić tych co nasz próbują okradać dla swojej kożyści.Złodzieje i nic pozatym.

 • Maciej50 (gość)

  Wiadomo to było od dawna za 500 plus misi bydło zapłacić

 • Dyzmen (gość)

  Maciej50,jakie ty ścierwo jesteś....zakompleksiony impotent z małym fiutem,siedzący przed kompem w celu dowartościowania się,nawet mi cię nie żal...

 • Normal (gość)

  A ty zadowolony z podwyżek

 • Ja (gość)

  Dyzmen, ty matole bez szkoły żerujesz na 500+, boisz się że zabiorą "pieniążki na dzieci"? Nowy podatek to okradanie obywateli, a kogo najłatwiej okraść? Kierowców!

 • pis podnosi podatki ,aby mieć na 500+ (gość)

  pis podnosi podatki ,aby mieć na 500+

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości