Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Będzie tańsze tankowanie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay Problemy z dostawami rosyjskiej ropy do rafinerii w Polsce nie mają na razie przełożenia na pylony stacji paliw. Obserwowane w ostatnich tygodniach wyraźne podwyżki cen paliw w sprzedaży detalicznej w końcu wyhamowały, a kierowcy tankujący olej napędowy, pierwszy od lutego tego roku, mogą nawet cieszyć się spadkiem cen diesla.

Do zahamowania wzrostu cen paliw na stacjach przyczyniają się niższe ceny ropy naftowej na światowych giełdach oraz spadające niemal do zera marże operatorów detalicznego rynku paliw.

Początek maja pod znakiem obniżek w rafineriach

Krajowi producenci w ostatnich dniach obniżali ceny dla hurtowych odbiorców paliw. Metr sześcienny oleju napędowego jest dzisiaj w rafineriach wyceniany średnio na 4159 zł i kosztuje o 38 zł mniej niż na koniec kwietnia.  Benzyna bezołowiowa 95 w tym samym okresie potaniała o 56,80 zł i aktualnie metr sześcienny tego paliwa jest przez producentów wyceniany na 4172 PLN.

Olej napędowy w końcu tanieje, benzyna ciągle w górę

W mijającym tygodniu na stacjach analitycy odnotowali spadek średnich cen oleju napędowego i LPG. Diesel potaniał o grosz i litr tego paliwa kosztuje aktualnie średnio 5,18 zł. Tankowanie LPG, po dwugroszowej obniżce, to na stacjach w Polsce średnio wydatek rzędu 2,21 zł/l. Powodów do radości nie mieli za to właściciele samochodów z silnikiem benzynowym, bo 95-oktanowa odmiana tego popularnego paliwa drożała 10. tydzień z rzędu i kosztuje w tym tygodniu  5,21 zł/l, czyli o grosz więcej niż w trakcie majowego weekendu.

Zobacz także: Oto światowy samochód roku 2019

Najbliższe dni powinny przynieść stabilizację cen paliw na stacjach. Możliwe, że przerwania zwyżkowej serii, trwającej od lutego, doczekają się w końcu także kierowy tankujący 95-oktanową benzynę, ale skala obniżki na pewno nie będzie duża. Nie pozwalają na to bardzo niskie marże ze sprzedaży paliw. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe na nadchodzący tydzień dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco 5,18-5,29 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,15-5,25 PLN/l i 2,17-2,23 PLN/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-05-08
Pb 98 5,52
Pb 95 5,21
ON 5,18
LPG 2,21

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości