Ceny paliw - benzyna i olej napędowy podrożeją, LPG już idzie w górę

maciej.mitula
Ceny paliw - spadki benzyny i oleju napędowego dobiegają końca, drożeje LPG
Ceny paliw - spadki benzyny i oleju napędowego dobiegają końca, drożeje LPG
Miniony tydzień był dziewiątym z rzędu, w którym obserwowaliśmy kontynuację obniżek cen paliw na stacjach, jednak skala przecen jest już coraz mniejsza. Analitycy rynku paliw spodziewają się podwyżek.
Ceny paliw - spadki benzyny i oleju napędowego dobiegają końca, drożeje LPG
Ceny paliw - spadki benzyny i oleju napędowego dobiegają końca, drożeje LPG

Średnio w kraju benzyna bezołowiowa 95 potaniała 2 gr./l do poziomu 5,34 zł/l. Olej napędowy jest natomiast 3 gr./l tańszy niż przed tygodniem i średnia krajowa cena tego paliwa ukształtowała się na poziomie 5,41 zł/l. Niestety spadki cen paliw na stacjach powoli dobiegają końca. 

Obecnie średni detaliczny poziom cen benzyny Pb95 jest bliski tegorocznemu minimum 5,33 zł/l z połowy maja. W porównaniu z rokiem ubiegłym za Pb95 płacimy średnio 25 gr./l mniej. Ceny diesla z kolei są najniższe od końca czerwca tego roku, jednak 10 gr./l wyższe w porównaniu z tegorocznym minimum. 

**Zobacz też:

Aktualne ceny paliw na stacjach ze wszystkich regionów - miasta wojewódzkie i nie tylko

**

Kolejny tydzień z rzędu symboliczne podwyżki zanotowano w przypadku autogazu. Obecnie średnia detaliczna cena tego paliwa to 2,63 zł/l czyli 1 gr./l drożej niż przed tygodniem. Od początku tegorocznej jesieni autogaz podrożał już blisko 20 gr./l, co nie zmienia faktu, że ceny tego paliwa są nadal 11 gr./l niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym. 

- Hurtowe ceny benzyn i diesla wzrosły w mijającym tygodniu odpowiednio 12 gr./l i 5 gr/l netto, co z kolei sprowadziło praktycznie do zera szanse na dalsze obniżki cen na rynku detalicznym. O ile średni poziom cen w kraju powinien pozostać w nadchodzącym tygodniu stabilny, tak na pojedynczych stacjach, szczególnie tych, gdzie poziom cen paliw utrzymywał się znacznie poniżej średniej krajowej, możemy zobaczyć pierwsze od dłuższego czasu niewielkie podwyżki - komentuje Rafał Zywert, ekspert z BM REFLEX.

Zobacz też: Kalkulator LPG: ile zaoszczędzisz jeżdżąc na autogazie 

Mijający tydzień jest pierwszym od połowy października w którym obserwowaliśmy podwyżki. W skali tygodnia ceny ropy Brent wzrosły 3%. W przypadku ropy WTI natomiast obserwowaliśmy jedynie wyhamowanie trendu spadkowego. Notowania ropy WTI pozostają pod presją rosnącej podaży ropy i zapasów na rynku amerykańskim. Ropa Brent z kolei jest bardziej wrażliwa na utrzymujące się ograniczenia w dostawach ropy z Libii i Iraku – 1,2 mln bbl/d.W normalnych warunkach prawie 70% libijskiego eksportu trafia na rynki europejskie. W 2012 roku było to około 0,9 mln bbl/d czyli 6% europejskiej konsumpcji paliw.

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (US EIA) zgodnie z najnowszymi szacunkami spodziewa się wzrostu światowej konsumpcji ropy w tym i przyszłym roku w jednakowej rocznej skali 1,1 mln bbl/d. Rok 2014 będzie kolejnym kiedy tempo wzrostu produkcji ropy w krajach poza OPEC ukształtuje się powyżej spodziewanego światowego wzrostu konsumpcji. Światowa produkcja ropy zwiększy się w przyszłym roku 1,5 mln bbl/d z czego 1,1 mln bbl/d (73%) w samej tylko Ameryce Północnej. EIA prognozuje, że średnia cena ropy Brent w grudniu ukształtuje się na poziomie 106 USD/bbl, w przyszłym roku z kolei spadnie do 103 USD/bbl. 

 Średnie ceny paliw w poszczególnych województwach wg BM Reflex - kliknij, aby powiększyć
Średnie ceny paliw w poszczególnych województwach

Źródło: BM Reflex 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty