Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Benzyna już powyżej 4 złotych

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Drugi tydzień z rzędu na stacjach zanotowaliśmy wyraźny wzrost cen paliw. W efekcie litr benzyny bezołowiowej kosztuje już średnio ponad 4 złote. Kierowcy za tankowanie płacą więcej, bo ropa naftowa jest najdroższa w tym roku.

Fot. Archiwum Początek wiosny w tym roku będzie się wiązać z wyraźnie wyższymi cenami paliw. Od początku marca na stacjach zanotowaliśmy około 5-procentowe podwyżki zarówno cen 95-oktanowej benzyny jak i diesla. Najbliższe dni raczej nie zatrzymają tej wzrostowej tendencji.


Spokojny tydzień w rafineriach

Na hurtowym rynku paliw na przestrzeni tygodnia w cennikach krajowych rafinerii zmieniło się niewiele. Metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 w porównaniu z ostatnim piątkiem jest dzisiaj tańszy o 5,60 zł i kosztuje średnio 3222,60 zł. Taki sam kierunek zmian zanotowaliśmy w przypadku oleju napędowego, który potaniał o 16,20 zł. Jego aktualna cena to 3096,60 zł/metr sześc.

Obniżki na rynku hurtowym w ostatnich dniach były możliwe dzięki wyraźnemu umocnieniu złotówki w relacji do amerykańskiego dolara, ale paliwa w rafineriach, w porównaniu z początkiem marca, ciągle są wyraźnie droższe, co wskazuje na dalsze podwyżki na stacjach.

W detalu wyraźnie drożej

Najmocniej w mijającym tygodniu wzrosła cena oleju napędowego. Litr diesla podrożał o 9 groszy i kosztuje średnio 3,89 zł. Nieco mniejsza była skala wzrostu w przypadku benzyny, ale 7-groszowy ruch w górę spowodował, że za  popularną 95-tkę płacimy ponad 4 złote za litr – jej średnia cena w Polsce wynosi obecnie 4,05 zł/l. Ze zwyżkowej tendencji ponownie wyłamał się autogaz, który potaniał o grosz i litr LPG na stacjach kosztuje średnio 1,64 zł.

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na przedświąteczny tydzień to: 4,03-4,15 PLN/l  dla 95-oktanowej benzyny,  dla oleju napędowego 3,86-3,96 zł/l a dla autogazu 1,62-1,68 zł/l.
 
W tym tygodniu byliśmy świadkami oscylowania ropy w rejonie poziomu cen bliskiego 40 USD za baryłkę, a wczorajsze zamknięcie na poziomie 41,54 USD było najwyższym w tym roku. Cały czas za główny stymulator wzrostu cen do tego poziomu uchodzi przede wszystkim wizja porozumienia niektórych krajów członkowskich OPEC i Rosji celem ograniczenia globalnej nadpodaży i tym samym wymuszenia wzrostu cen. 
 
Spotkanie wprawdzie ma się odbyć dopiero 17 kwietnia w katarskiej stolicy – Dausze, jednak już w tej chwili optymizm daje się zauważyć i jego można obwiniać za ostatnie podwyżki. Ponadto w końcówce ubiegłego tygodnia byliśmy świadkami publikacji odnośnie ilości wiertni w USA, podanej przez firmę Baker Hughes – wynika z niej, że liczba odwiertów wydobywczych ropy i gazu spadła dwunasty raz z rzędu, sięgając zaledwie 480 – czyli najniższego poziomu w historii. Tego rodzaju doniesienie mogło także pomóc ruchowi wzrostowemu. Warto także wspomnieć, że wbrew oczekiwaniom analityków dane o zapasach ropy w USA są wzrostowe, jednak znacznie mniej niż prognozowano.
 
Argumentem, który mógłby zadziałać przeciwko optymizmowi może z pewnością pozostać opór Iranu wobec prób negocjacji. Władze w Teheranie nie są skłonne ciąć swoją produkcję, zwłaszcza, że musiały to robić przez okres sankcji. Do tego dochodzi niejasne nastawienie Iraku, także jednego z najważniejszych eksporterów z OPEC.
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2016-03-16
Pb 98 4,39
Pb 95 4,05
ON 3,89
LPG 1,64
PLN brutto/l
 
                                                                                                                                                                         Źródło: e-petrol.pl
 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Wro (gość)

    Ropa najdrozsza w tm roku - to brzmi groznie - nie dajmy sie nabrac, relatywnie ropa jest bardzo tania a cena paliwa na stacji to efekt lupienia nas roznymi podatkami

  • janek (gość)

    te podwyzki cen sa zrobione przez mafijna organizacje pisowcow zbieraniny dla zaspokojenia oszoloma szuji rydzyka mafia pisowcow wydaje na haracze miliony dla zlodziejskiego chama doji ostro szukaja tylko pretekstow jak okradac polakow pasozyty darmozjady nieroby sa bezkarni zydowskie przybledy po co ta prokuratura do czego doochrony mafi zlodziejskiej ktora okrada polakow nie ma na swiecie najwiekszej mafi pasozytow jak po rozbiorze kraju zeby mafia placila haracz dla zlodzieja oszoloma pasozyta ktory dziala na szkode panstwa od 1998 r polacy sa okradani przez zydow przybledow zlodzieji pasozytow zadam od pisowcow mafijnych haraczu na utworzenie trybunalu egzekucyjnego od likwidacji zlodzieji mafijnych beda mieli jedna droge do tykocina gdzie zydzi zywcem morduja bydlo haracz bedzie pozyteczny polacy nie beda zniewoleni

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości