Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Benzyna, olej napędowy LPG. Czy jest szansa na spadki cen?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mariusz Kapała Drugi tydzień września przyniósł kolejne, ale niewielkie zmiany cen na krajowych stacjach paliw. Benzyny bezołowiowa 95 i 98 nie zmieniły swoich cen, ale olej napędowy i autogaz podrożały na polskich stacjach o 2 grosze na litrze. Możliwe jednak, że niedawne zmiany cen paliw na rynku hurtowym podbiją jeszcze ceny obu tych produktów.

W dobiegającym końca tygodniu nasze krajowe rafinerie nie wprowadzały radykalnych zmian do swoich cenników, ale w ujęciu tydzień do tygodnia korekta w cenach jest jednak widoczna, szczególnie w przypadku benzyn. Najpopularniejsza benzyna bezołowiowa 95 jest dziś w sprzedaży hurtowej tańsza o 1,57 proc., czyli 62,20 zł netto/1000 l w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia i metr sześcienny tego paliwa kosztuje dziś 3904 zł netto. W tym samym okresie olej napędowy w rafineriach niemal utrzymał swoją cenę sprzed tygodnia i obecnie w hurcie paliwo to jest wciąż droższe o blisko 170 zł netto od benzyny - dziś jego średnia cena wynosi 4072 zł netto/1000 l.

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w sobotę i wtorek zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą obniżki do swoich cenników hurtowych. Takie decyzje rafinerii będą oznaczały, że ceny benzyny i diesla na stacjach powinny się w dalszym ciągu stabilizować.

Ze środowego notowania e-petrol.pl dotyczącego cen detalicznych paliw na stacjach wynika, że oba gatunki benzyn utrzymały swoje ceny i odmiana 98 kosztowała średnio w Polsce 5,34 zł/l, a popularną „95” stacje oferowały przeciętnie w cenie 4,99 zł/l. W porównaniu do początku września, o 2 grosze podrożał olej napędowy, który kosztował także 4,99 zł/l oraz autogaz, którego cena wyniosła 1,98 zł/l.

Zobacz także: Jakimi pojazdami można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

W najbliższych dniach najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 4,95-5,06 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 4,99-5,10 zł/l. W przypadku tego ostatniego paliwa szans na spadki już praktycznie nie ma. W sprzedaży detalicznej w praktyce zniknęła marża operatorów stacji i, aby utrzymać cenę poniżej granicy 5 zł/l, muszą oni już teraz rezygnować z części rabatów handlowych.

Tankujący autogaz również powinni przygotować się na minimalne podwyżki. Z analiz e-petrol.pl wynika, że w przyszłym tygodniu średnio za litr gazu będzie się płacić 1,95 -2,04 zł, ale uspokajamy, że w perspektywie kilku tygodni nie ma raczej szans na to, aby cena tej alternatywy wobec benzyny wyraźnie i trwale przekroczyła próg 2 zł za litr.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-09-11
Pb 98 5,34
Pb 95 4,99
ON 4,99
LPG 1,98

PLN brutto/l

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości