Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw - benzyna podrożała, olej napędowy bez zmian

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Ceny paliw - benzyna podrożała, olej napędowy bez zmian Ostatni tydzień upłynął pod znakiem kolejnych podwyżek cen paliw. Mimo tego zdaniem analityków portalu e-petrol.pl, mijający rok nie był gorszy od poprzedniego, kiedy kierowcy dostali po kieszeni jeszcze mocniej.

Średnie ceny paliw w Polsce to 5,45 zł/l dla benzyny bezołowiowej 95,  5,73 zł/l dla benzyny bezołowiowej 98, 5,59 zł/l dla oleju napędowego i 2,85 zł/l dla LPG.

Jak obliczył e-petrol, w ubiegłym tygodniu diesel i autogaz utrzymały swoje ceny. Pb95 podrożała o 1 grosz, a Pb98 o 3 grosze.

Zobacz też: Ceny paliw - w przyszłym roku diesel po 6 zł. Co z benzyną?

– Do tego jednak w upływającym roku można się było przyzwyczaić. I tu właśnie nachodzi nas druga refleksja – 2011 był czasem podwyżek bardzo odczuwalnych dla kierowców. Czy jednak ich skala rzeczywiście była tak ogromna? – zastanawiają się Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak, analitycy e-petrol.pl.

Zobacz też: Zatankowała paliwo z wodą, sprawa trafi do sądu
  
Według ich obliczeń w tym roku cena oleju napędowego na chwilę przed Sylwestrem jest o dziewiętnaście proc. wyższa niż była tuż po rozpoczęciu roku. Benzyna bezołowiowa 95 podrożała w 2011 roku o jedenaście proc., a autogaz o osiem proc.

Dla porównania w tym samym okresie 2010 roku obserwowaliśmy podwyżki sięgające trzynastu proc. w przypadku benzyny i aż dwudziestu trzech proc. dla autogazu (ten ostatni między październikiem a grudniem 2010 podskoczył o niemal 40 groszy na litrze). Diesel procentowo zwyżkował podobnie.

- Z tych szacunków widać zatem, że wzrost cen – jakkolwiek zauważalny, nie był jednak tak duży, jak rok wcześniej. Zapewne na nasze postrzeganie sytuacji wpłynąć mogło przerwanie psychologicznej bariery 5 zł za litr i przebicie przez olej napędowy poziomu benzyny, jednak ciągle paliwa w Polsce są stosunkowo tanie – przekonują analitycy.

Zobacz też: Banki oferują zniżki na paliwo
 
W tym tygodniu najtańsza benzyna jest na Dolnym Śląsku – po 5,38 zł/l, zaś najdroższa – na Pomorzu Zachodnim – po 5,50 zł/l. W przypadku diesla w cenach najniższych prym wiedzie również Dolny Śląsk i Łódzkie – z ceną 5,54 zł/l. Najdroższe znów jest Pomorze Zachodnie z ceną 5,66 zł/l.

Wśród stolic wojewódzkich najtańszą benzynę, po 5,38 zł oferują stacje w Gdańsku i Białymstoku. Najdrożej, po 5,59 zł tankują to paliwo kierowcy z Gorzowa Wlkp. Olej napędowy najtańszy jest również w Białymstoku, gdzie średnia cena tego paliwa to 5,51 zł. Z wynikiem 5,69 zł najdroższe miasto to Gorzów Wlkp.

Bartosz Gubernat

Ceny paliw - benzyna podrożała, olej napędowy bez zmian
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Ceny paliw - benzyna podrożała, olej napędowy bez zmian

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości