Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Co dalej z akcyzą na paliwo? Jest deklaracja wiceminiestra!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Mehring Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, zabrał głos w sprawie stale rosnących cen paliw. Złożył jasną deklarację.

Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w porannej rozmowie RMF FM zadeklarował, że rząd nie przewiduje obniżki akcyzy na paliwo w ramach "Polskiego Ładu". Przekazał natomiast, że większe będą dopłaty do paliwa rolniczego.

Nie da się ukryć, że wpływ na rosnące ceny paliwa ma m.in. zbliżająca się zima, która jest okresem wzmożonego zapotrzebowania wśród wszystkich zmotoryzowanych. Nie bez znaczenia pozostaje również słabnący kurs złotego oraz ograniczona podaż ropy, a także jej cena.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Coraz więcej stacji benzynowych podnosi stawkę za litr PB 98. Niestety ceny zmieniają się nawet kilka razy dziennie, a to może oznaczać, że za pełny bak już wkrótce będziemy płacić o kilkanaście złotych więcej.

Ceny paliw. Gdzie najtaniej?

Aktualnie na paliwowej mapie Polski wyróżnia się Wielkopolska, w której tankowanie jest najtańsze - najmniej kosztują tam benzyny: 5,83 (ta sama cena Pb95 obowiązuje w województwie łódzkim) i 6,03 zł/l oraz olej napędowy i autogaz: 5,84 i 3,05 zł/l.

Benzyna Pb95 jest natomiast najdroższa na Podlasiu i w województwie kujawsko pomorskim, gdzie jej litr kosztuje przeciętnie 5,90 zł/l. Także na Podlasiu i na Opolszczyźnie najwięcej płaci się za zakup litra Pb98 - 6,14 zł/l. W województwie podlaskim najdroższy jest też diesel, oferowany na stacjach tej części Polski średnio po  5,93 zł/l. LPG ze średnią ceną równą 3,14 zł/l  kosztuje najwięcej na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Co składa się na cenę paliwa?

Same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią ponad 50% całkowitej ceny 1 l benzyny.

Składniki detaliczne benzyny PB-95:

  • akcyza - 26%
  • opłata paliwowa - 3%
  • koszt zakupu w rafinerii - 48% 
  • marża detaliczna - 4%
  • VAT - 19%

Składniki detaliczne oleju napędowego (ON):

  • akcyza - 20%
  • opłata paliwowa -6%
  • koszt zakupu w rafinerii - 51% 
  • marża detaliczna - 6%
  • VAT - 19%
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-10-13
Pb 98 6,09
Pb 95 5,89
ON 5,89
LPG 3,11

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Jeep Compass w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości