Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Co dalej z podwyżkami za tankowanie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Mehring Zgodnie z ubiegłotygodniowymi przewidywaniami e-petrol.pl na światowym i krajowym rynku paliw w ostatnich dniach obserwowaliśmy uspokojenie sytuacji, zrealizowały się także prognozowane spadki cen w polskich rafineriach, a na stacjach benzynowych wszystkie gatunki paliw podrożały.

Olej napędowy kosztuje dziś średnio w sprzedaży hurtowej 3696 zł netto, to o blisko 0,2 proc. mniej, niż przed tygodniem. Benzyna bezołowiowa 95 można powiedzieć, że utrzymała swoją cenę sprzed tygodnia, bo 1000 litrów popularnej „bezołowiówki” kosztuje dziś średnio w rafineriach 3637 zł netto. W przypadku oleju opałowego w mijającym tygodniu odnotowaliśmy jedynie korekcyjną obniżkę, na poziomie 0,15 proc. – aktualnie nabywcy tego paliwa muszą za 1000 litrów zapłacić 2400,40 zł netto.

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w najbliższych dniach zarówno PKN Orlen jak i Grupa Lotos zmienią swoje cenniki hurtowe. Najbliższe zmiany będą miały raczej charakter korekcyjny, zatem do połowy przyszłego tygodnia można z dużą dozą pewności oczekiwać utrzymania się cen na poziomach podobnych do obecnych.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Na stacjach benzynowych ostatni tydzień – zgodnie z przewidywaniami e-petrol.pl - upłynął pod znakiem podwyżek i na ich dalszy ciąg należy się przygotować. Tym razem wpływ na ten kierunek zmian nie mają cenniki rafinerii, a wciąż jeszcze relatywnie niskie marże sprzedawców paliw, szczególnie w przypadku oleju napędowego. W minioną środę (27.01.2021 r.) wg notowania e-petrol.pl średnie detaliczne ceny popularnej benzyny 95 wzrosły o 4 gr i osiągnęły poziom 4,67 zł, autogaz kosztował przeciętnie 2,21 zł (zwyżka o 5 gr/l), a olej napędowy, również po 5-gr podwyżce kosztował 4,64 zł. Jest szansa, że w najbliższych dniach kierowcom uda się jeszcze tankować w tych cenach, ale na podwyżkę, wynikającą ze zmian cen u importerów tego paliwa, muszą przygotować się szczególnie tankujący autogaz.  

Z analizy e-petrol.pl wynika, że w pierwszym tygodniu lutego możemy spodziewać się stabilizacji cen benzyny bezołowiowej 95, która powinna kosztować na stacjach 4,62-4,73 zł/l, a cena za olej napędowy może kształtować się pomiędzy 4,59-4,70 zł/l. W przypadku autogazu, koszt tankowanego paliwa będzie wyższy - ceny LPG mogą się mieścić w przedziale 2,19-2,27 zł/l.


Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-01-27
Pb 98 4,99
Pb 95 4,67
ON 4,64
LPG 2,21

Ceny w zł/litr.

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości