Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Co składa się na cenę paliwa? Jakie podatki i opłaty?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Błoński Kierowcy przecierająca na stacjach paliw oczy ze zdumienia widząc ile trzeba zapłacić za tankowanie. Tymczasem same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią ponad 50% całkowitej ceny 1 l benzyny.

Ile kosztuje paliwo na stacjach?

Po wynoszącej 10 groszy podwyżce tankujący benzynę 98-oktanową płacą za jej litr 6,09 zł - najwięcej w historii dotychczasowych notowań e-petrol.pl. O tyle samo podrożał także olej napędowy, który kosztuje 5,89 zł/l i to również jest najwyższa, przeciętna cena tego paliwa zarejestrowana przez e-petrol.pl. O 4 grosze więcej niż w ubiegłym tygodniu - 5,89 zł/l - płaci się też za zakup litra benzyny Pb95.

Taka jej cena - jak dotąd najwyższa - obowiązywała już na polskich stacjach wiosną 2012 i 2013 roku oraz latem 2013 roku. Z analizy archiwalnych notowań cen detalicznych wynika, że po raz drugi zrównały się ceny benzyny i diesla - po raz pierwszy paliwa te kosztowały tyle samo w marcu 2019 roku, kiedy płacono za nie 5,09 zł/l. Podwyżki nie ominęły także autogazu, którego cena równa 3,11 zł/l osiągnęła nowy rekord.  

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny 

Ceny paliw. Gdzie najtaniej?

Aktualnie na paliwowej mapie Polski wyróżnia się Wielkopolska, w której tankowanie jest najtańsze - najmniej kosztują tam benzyny: 5,83 (ta sama cena Pb95 obowiązuje w województwie łódzkim) i 6,03 zł/l oraz olej napędowy i autogaz: 5,84 i 3,05 zł/l.

Benzyna Pb95 jest natomiast najdroższa na Podlasiu i w województwie kujawsko pomorskim, gdzie jej litr kosztuje przeciętnie 5,90 zł/l. Także na Podlasiu i na Opolszczyźnie najwięcej płaci się za zakup litra Pb98 - 6,14 zł/l. W województwie podlaskim najdroższy jest też diesel, oferowany na stacjach tej części Polski średnio po  5,93 zł/l. LPG ze średnią ceną równą 3,14 zł/l  kosztuje najwięcej na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Co składa się na cenę paliwa?

Same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią ponad 50% całkowitej ceny 1 l benzyny.

Składniki detaliczne benzyny PB-95:

 • akcyza - 26%
 • opłata paliwowa - 3%
 • koszt zakupu w rafinerii - 48% 
 • marża detaliczna - 4%
 • VAT - 19%

Składniki detaliczne oleju napędowego (ON):

 • akcyza - 20%
 • opłata paliwowa -6%
 • koszt zakupu w rafinerii - 51% 
 • marża detaliczna - 6%
 • VAT - 19%
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-10-13
Pb 98 6,09
Pb 95 5,89
ON 5,89
LPG 3,11

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Jeep Compass w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • PASIONAT HYDRO aktyv i OGRODÓW (gość)

  Jako emeryt bardzo mało jeżdżę zamieszkuje w zach.pomorskie a rodzine w Sudetach i na Śląsku górnym to do stacji P.K.P SAMOCHODEM A KORZYSTAM P.K.P PO ZA PPALIWO koszt to około 1000zl z podróżą powrót

 • Mellow (gość)

  Dobrze że jeżdżę corollą hybrydą to jestem w stanie więcej na tym przyjechać i rzadziej tankować. Ale i tak jak dalej tak będą ceny rosły to bardziej sie będzie opłacało na piechote gdzieś iść.

 • Morawiecki (gość)

  Aha no to już chodzisz na piechotę ale tak trzeba

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości