Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Coraz bliżej tegorocznych rekordów

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski Sytuacja na rynku paliw w Polsce nie sprzyja zarówno kierowcom, jak i właścicielom stacji benzynowych. Pierwsi za tankowanie w tym tygodniu znowu płacą więcej, ale skala podwyżek z perspektywy tych drugich z pewnością nie jest satysfakcjonująca.
Analitycy e-petrol.pl spodziewają się stabilizacji cen na wysokich poziomach, co przy tylko nieznacznych obniżkach na rynku hurtowym nie wpłynie na wyraźną poprawę marż detalicznych sprzedawców.

 
Rafinerie obniżają ceny
 
Obserwowane w ostatnich dniach umocnienie złotówki i zahamowany wzrost cen ropy przełożyły się na spadek cen paliw w krajowych rafineriach. Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje dzisiaj w hurcie średnio 4017,60 zł/m3 i jest o 58 zł tańsza niż w ubiegły piątek. Olej napędowy w tym samym czasie potaniał o 29 zł i dzisiaj m3 diesla w cennikach rafinerii kosztuje średnio 4089,60 zł.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Coraz bliżej tegorocznych rekordów
 
Mijający tydzień przyniósł symboliczny wzrost cen paliw na stacjach – w przypadku 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego wyniósł on zaledwie jeden grosz. Mocniej, bo aż o 4 grosze wzrosły notowania autogazu. Skala zmian nie jest może duża, ale ceny na pylonach od sierpnia systematycznie rosną i są już coraz bliżej tegorocznych rekordów z maja. Aktualnie litr benzyny bezołowiowej Pb95 kosztuje średnio w Polsce 5,12 zł/l, za olej napędowy kierowcy płacą 5,05 zł/l, a tankowanie autogazu to wydatek na poziomie 2,32 PLN/l.
 
W najbliższych dniach, pomimo spadkowej korekty w cennikach rafinerii analitycy nie spodziewają się obniżek na stacjach, bo marże operatorów rynku detalicznego cały czas utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,09-5,18 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,04-5,15 zł/l i  2,31-2,39 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2018-09-19
Pb 98 5,43
Pb 95 5,12
ON 5,05
LPG 2,32

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Fot. Piotr Krzyżanowski
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Fot. Piotr Krzyżanowski

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości