Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Czy będzie obniżka na Wielkanoc 2021?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Olkowski W ostatnich dniach byliśmy świadkami drastycznych zwyżek w cenach detalicznych na polskich stacjach. To pokłosie zmian na rynku międzynarodowym w poprzednich tygodniach. Czy dzisiaj, w warunkach lockdownu, można jednak oczekiwać przeceny związanej z osłabieniem konsumpcji paliw?
Wydaje się prawdopodobne, że w okresie około świąt Wielkiej Nocy będziemy mogli zobaczyć nieco niższe ceny na stacjach paliw. Przyczyna tego stanu to korekta cen na rynku międzynarodowym i ograniczenie mobilności Polaków w związku z nałożonymi restrykcjami, mającymi spowolnić transmisję koronawirusa.

Ceny paliw. Diesel potaniał

W okresie od minionej soboty zmienność cen paliw na polskim rynku hurtowym była znacząca - jednak mimo dużej chwiejności ceny benzyn okazały się dzisiaj dość podobne, jak w miniony weekend. Średnia cena Pb95 to 4042,80 zł za m sześc. - czyli o 6 zł więcej niż w sobotę. Większa zmiana dała się zaobserwować  w cenie średnich destylatów - diesel potaniał w omawianym okresie o ponad 36 zł do poziomu 3963,40 zł/m sześc., zaś olej opałowy o prawie 40 zł, do poziomu 2630,60 zł/m sześc.

Ceny paliw. Marże detaliczne - na jakim są poziomie?

Podstawą składu ceny na stacjach benzynowych jest koszt paliwa z rafinerii. Koszt ten zostaje następnie powiększony o akcyzę, opłatę paliwową, VAT oraz marżę sprzedawcy, która zazwyczaj wynosi kilka-kilkanaście groszy na litrze. Co więcej cena paliwa z rafinerii również posiada w sobie elementy daniny dla państwa m.in. koszty realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego. Na ostateczną cenę przy dystrybutorze składa się też opłata paliwowa i opłata emisyjna.
Według obliczeń e-petrol.pl w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku, marża detaliczna na litrze benzyny bezołowiowej 95 wynosiła średnio 15 groszy, w samym marcu było to jednak już tylko 11 gr/l. W przypadku oleju napędowego średnia marża w pierwszym kwartale kształtowała się na poziomie 8 gr/l, ale z miesiąca na miesiąc lekko się poprawiała i w marcu jej wielkość identycznie jak w przypadku benzyny wyniosła 11 gr/l. Na alternatywnym wobec benzyny autogazie sprzedawcy zarabiali w pierwszym kwartale ok. 6 gr na litrze i tutaj też, z każdym tygodniem marca sytuacja marżowa się poprawiała, aby ostatecznie na koniec tego miesiąca ustabilizowała się na poziomie 9 gr za litr. 
 
Dla porównania w marcu 2019 r. marża detaliczna wynosiła 12 gr dla benzyny, 7 gr dla diesla i 16 gr dla autogazu. Rok 2020, z uwagi na początek epidemii koronawirusa w Europie, spowodował szybki spadek cen detalicznych i jednocześnie wysoki poziom marż detalicznych w Polsce na poziomie 30 gr dla benzyny i oleju napędowego oraz 14 gr na LPG.  Trzeba jednak pamiętać, że w ubiegłym roku popyt na paliwa w tym okresie był bardzo niski. 

Ceny paliw. Jakie prognozy na Wielkanoc 2021?

W najbliższym tygodniu, a więc między 29 marca i 4 kwietnia 2021 ceny paliw na polskich stacjach mogą notować pewną obniżkę. Dla benzyny Pb98 spodziewamy się ulokowania średniej w przedziale 5,43-5,54 zł/l. Dla benzyny 95-oktanowej średnia powinna znaleźć się w widełkach 5,11-5,22 zł/l. Z powodu większych przecen na rynku hurtowych możliwe jest także, że ceny diesla zanotują większe obniżki na stacjach i paliwo to kosztować będzie 5,10-5,21 zł/l. Autogaz powinien w kolejnym tygodniu kosztować między 2,56 i 2,62 zł/l.\
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-03-24
Pb 98 5,51
Pb 95 5,19
ON 5,19
LPG 2,59

PLN brutto/l

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • kierowca. (gość)

    baryłka ropy tanieje z dnia na dzień a u nas paliwo drożeje bo trzeba łatać budżet tylko dla czego kosztem społeczeństwa wystarczy aby w elitach rządowych mniej kradli każdy przy władzy po jednej kadencji jest milionerem a po drugiej cała rodzina a bieda się powiększa tak drogie paliwo było za PO ale baryłka kosztowała 170dolarów a nie jak teraz kosztuje około 62 dolarów mydlą nam oczy i robią co chcą .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości