Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Czy to koniec podwyżek?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Wojciech Gadomski Wydarzeniem ostatnich dni na rynku naftowym była decyzja Donalda Trumpa w sprawie porozumienia atomowego z Iranem. W Polsce o paliwach głośno było w związku z sejmową dyskusją na temat nowej opłaty emisyjnej.

Ceny paliw na stacjach cały czas rosną i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych dniach, a nawet tygodniach, sytuacja miała ulec zmianie. Kierowcom nie sprzyjają wydarzenia na arenie światowej polityki.

W rafineriach nowe rekordy

Drożejąca w tym tygodniu ropa naftowa przełożyła się na dalszy wzrost cen na hurtowym rynku paliw w Polsce. Cena 95-oktanowej benzyny zbliżyła się do poziomu 4 tys. zł i metr sześcienny tego paliwa kosztuje dzisiaj średnio w rafineriach 3992,00 zł, niemal o 100 zł więcej niż na początku maja. Niewiele tańszy w ofercie krajowych producentów jest olej napędowy – jego aktualna cena to 3984,40 zł/m3. W porównaniu z początkiem maja to wzrost o 111 zł.

Zobacz także: Sprzedaż auta - to trzeba zgłosić w urzędzie

A na stacjach...


Mijający tydzień przyniósł dalsze podwyżki na stacjach i ponownie średnie ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły o 4 i 6 groszy na litrze. Popularna „95-tka” kosztuje aktualnie średnio 4,92 zł/l. Tankowanie oleju napędowego w Polsce to wydatek rzędu 4,85 zł/l. O dwa grosze, do poziomu 2,09 zł, wzrosła średnia ogólnopolska cena autogazu.

Kierunek zmian na stacjach w najbliższym czasie nie ulegnie raczej zmianie, a za sprawą nowej politycznej inicjatywy w postaci proponowanej przez rząd opłaty emisyjnej, na wyraźniejsze obniżki nie ma też raczej co liczyć w dłuższej perspektywie. Analitycy e-petrol.pl, zwracają uwagę, że jeśli nowy paliwowy podatek wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku, to pomimo uspokajających zapewnień koncernów, można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że kierowcy odczują jego negatywne skutki.

W nadchodzącym tygodniu można spodziewać się się podobnego do tego obserwowanego na przełomie kwietnia i maja tempa podwyżek na stacjach.

Zobacz także: Test Opla Insignii Grand Sport 1.5 Turbo

Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,92-5,03 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,85-4,96 zł/l i 2,07-2,14 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2018-05-09
Pb 98 5,23
Pb 95 4,92
ON 4,85
LPG 2,09

PLN brutto/l

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości