Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ceny paliw. Czy to koniec taniego tankowania?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Pozostające na niskim poziomie notowania ropy naftowej powodują, że tankowanie w Polsce cały czas jest tanie. W mijającym tygodniu średnia cena oleju napędowego, po dwugroszowej obniżce, wyrównała tegoroczne minima z początku września. Na niezmienionym poziomie utrzymały się ceny benzyny. Na horyzoncie zbierają się już jednak czarne chmury

Czynnikiem ryzyka dla niskich cen paliw w Polsce są też niedzielne wybory - analiza danych pokazuje, że powyborczy krajobraz w ostatnich latach sprzyjał wyraźnemu wzrostowi detalicznych marż na sprzedaży paliw.

Niskie ceny ropy naftowej i postępujące umocnienie złotówki w relacji do dolara spowodowały, że ostatnie dni na hurtowym rynku paliw w Polsce przyniosły wyraźny spadek cen benzyny przy umiarkowanej spadkowej korekcie notowań oleju napędowego. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny średnio w rafineriach jest dzisiaj wyceniany na 3906,00 zł i od początku października potaniał o 107 zł. Notowania diesla w tym samym okresie spadły o 66,40 zł i średnia cena tego paliwa w ofercie krajowych producentów wynosi dzisiaj 4030,60 zł/metr sześcienny.
 
 
Od kilku tygodni koszty tankowania wahają się nieznacznie a ceny paliw utrzymują się nieznacznie poniżej poziomu 5 złotych za litr benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego. W ostatnich dniach ta sytuacja nie uległa zmianie i według monitoringu cen prowadzonego przez e-petrol.pl i użytkowników aplikacji tuTankuj średnia cena litra Pb95 trzeci tydzień z rzędu utrzymała się na poziomie 4,96 PLN. Olej napędowy, po dwugroszowej obniżce, wyrównał tegoroczne minimum i kosztuje średnio 4,97 zł/l. Potaniał także autogaz i po jednogroszowej obniżce za litr LPG na stacjach płacimy średnio 1,97 zł.
 
Nasza prognoza na nadchodzący tydzień zakłada, że koszty tankowania pozostaną na niskim poziomie, ale wspominanym wcześniej czynnikiem ryzyka jest notowany zarówno przy okazji ostatnich wyborów samorządowych, jak  i wyborów do europarlamentu, powyborczy wzrost marż detalicznych. W obu przypadkach na przestrzeni 2-3 tygodni od głosowania marże na benzynie i oleju napędowym rosły o 10-30 groszy na litrze paliwa.
 
Przewidywane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień wyglądają następująco: 4,91-5,02 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,92-5,03 zł/l oraz 1,95-2,02 zł/l dla autogazu.
PLN brutto/l
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-10-09
Pb 98 5,29
Pb 95 4,96
ON 4,97
LPG 1,97
 Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • taka prawda (gość)

    Koniec tańszego paliwa bo w poniedziałek 14 .10.2019 będzie po wyborach.

  • monik0a

    Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 21 do 45lat. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.Paniedzis.PL/ i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości