Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Diesel coraz tańszy

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Zgodnie z prognozami e-petrol.pl, w ostatnim tygodniu, potaniały paliwa w sprzedaży hurtowej, a na stacjach w dół poszły ceny diesla. Najbliższe dni mogą przynieść lekkie podwyżki cen przez rafinerie, ale kierowcy na razie mogą bez obaw podjeżdżać na stacje tankowania. Ceny benzyny prawdopodobnie utrzymają się na obecnym poziomie, taniej będzie można zatankować gaz i olej napędowy.

Fot. Archiwum Początek kwietnia roku przyniósł spadki cen na krajowym hurtowym rynku paliw. Benzyny w sprzedaży hurtowej w ciągu tygodnia potaniały o ok. 1,93 -2,17 proc. W przypadku benzyny bezołowiowej 95 od ostatniego piątku, tj. 1 kwietnia cena spadła o niespełna 73 zł i wynosi dziś 3294 zł netto za 1000 l. Olej napędowy potaniał nieco mniej, bo o 83,20zł i kosztuje dziś średnio w sprzedaży hurtowej 2957,6 zł netto za 1000 l, to 2,74 proc. mniej, niż przed tygodniem. Wahania cen tego paliwa w ostatnim czasie spowodowały, że ceny hurtowe mocno zbliżyły się do poziomów z początku roku. W przypadku benzyny aktualny poziom cen hurtowych jest wyższy o ok. 50 zł w porównaniu z 1 stycznia 2016 r.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. To ma do zaoferowania (VIDEO)
- Nowe auto za 42 600 zł?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?

Na stacjach paliw droższa benzyna i tańszy diesel

Na stacjach paliw ostatni tydzień przyniósł korektę średnich cen paliw. Według monitoringu cenowego, jaki prowadzi e-petrol.pl, w połowie tygodnia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 4,15 zł/l, co oznacza, że cena paliwa wzrosła o 6 gr na litrze, kierowcy silników wysokoprężnych mogli natomiast zauważyć przyjemną obniżkę. Litr oleju napędowego kosztował przeciętnie 3,87 zł, co oznacza, że potaniał o 5 gr. W przypadku cen autogazu cena na stacjach po serii obniżek w ostatnich tygodniach, po raz pierwszy się zatrzymała. Tankujący LPG płacili średnio za gaz do samochodów 1,59 zł/l.

Prognoza cenowa – podwyżki w hurcie, a na stacjach możliwa korekta cen w dół

W najbliższych dniach krajowi producenci paliw wprowadzą dalsze zmiany do swoich cenników hurtowych. Analitycy e-petrol.pl prognozują, że podrożeć mogą benzyny i diesel zarówno w Grupie Lotos, jak i u największego polskiego operatora – PKN Orlen. Do połowy przyszłego tygodnia hurtowe ceny benzyn mogą wzrosnąć nawet o 20-25 zł, a diesla ok. 15 zł. Na razie jednak zmiany te nie znajdą odzwierciedlenia w cennikach stacji paliw, co więcej, kierowcy mogą liczyć na dalsze obniżki w przypadku diesla i autogazu. Z najnowszej analizy cen paliw e-petrol.pl wynika, że już po niedzieli najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 4,11-4,20 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 3,79-3,89 zł/l. Kierowców samochodów z instalacją gazową, którzy przyzwyczaili się do obniżek, uspokajamy – gaz nadal będzie tani. W przyszłym tygodniu średnio za litr LPG będzie się p łacić 1,55-1,61 zł.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2016-04-06
Pb 98 4,49
Pb 95 4,15
ON 3,87
LPG 1,59
PLN brutto/l

                                                                                                                                                     Źródło: e-petrol.pl
 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości