Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Diesel dużo tańszy od benzyny

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Spadek cen na stacjach paliw nie zwalnia. W mijającym tygodniu wyraźnie taniały wszystkie gatunki paliw, a z największej obniżki ponownie cieszą się kierowcy tankujący olej napędowy. Rekordowo tania ropa, nawet przy osłabieniu złotówki, gwarantuje, że w najbliższych dniach ceny nie zaczną rosnąć.

Fot. Archiwum Po odnotowanych w mijającym tygodniu na stacjach paliw zmianach różnica w cenie litra 95-okatnowej odmiany benzyn i oleju napędowego sięga już 20 groszy na korzyść diesla.

W rafineriach paliwa najtańsze od lat

W ostatnich dniach notowania paliw w cennikach rodzimych producentów pogłębiały wieloletnie minima, nienotowane od 2009 r. Dzisiaj olej napędowy jest w rafineriach o 62,20 zł tańszy niż w ubiegły piątek. Metr sześcienny tego paliwa kosztuje średnio 2818,40 zł. W skali tygodnia na rynku hurtowym nieznacznie podrożała za to benzyna, która kosztuje 22,20 zł więcej. Jej aktualna cena to 3176,80 zł/metr sześcienny.

Benzyna na stacjach coraz bliżej pokonania 4 złotych  

Ceny 95-oktanowej odmiany benzyn w tym tygodniu zanotowały 6-groszowy spadek. Jej aktualna średnia cena w Polsce to 4,03 zł i można spodziewać się, że jeszcze w styczniu znajdzie się ona poniżej poziomu 4 zł. Jeszcze mocniej potaniał olej napędowy, który po 7-groszowej obniżce kosztuje już jedynie 3,83 zł/l. Od reszty stawki nie odstawał w ostatnich dniach autogaz, którego średnia cena spadła o 6 groszy i obecnie wynosi 1,85 zł/l. 

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

Prognozy e-petrol.pl zakładają dalsze obniżki a szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzących tydzień to: 3,93-4,05 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla oleju napędowego 3,71-3,83 zł/l, dla autogazu 1,81-1,89 zł/l.
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2016-01-20
Pb 98 4,38
Pb 95 4,03
ON 3,83
LPG 1,85
PLN brutto
 
                                                                                                                                                  Źródło: e-petrol.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości