Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Diesel i LPG najdroższe od 2014 roku

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Ceny paliw na stacjach w mijającym tygodniu wzrosły i tankowanie oleju napędowego oraz autogazu było najdroższe od początku roku.
Ropa na światowych giełdach tanieje, ale na obniżkę kosztów tankowania mogą liczyć tylko właściciele samochodów z silnikiem benzynowym. Detaliczna cena oleju napędowego, która ciągle jest niższa od referencyjnych cen hurtowych, w jakich krajowe rafinerie oferują do sprzedaży to paliwo, ogranicza szansę na niższe ceny diesla na stacjach.

Hurtowe ceny w dół

W cennikach rafinerii w tym tygodniu obserwowaliśmy głównie spadki i dzisiaj zarówno benzyna, jak i olej napędowy są tańsze niż w poprzedni piątek. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w hurcie kosztuje aktualnie średnio 3944,20 zł i jest o 72,80 zł tańszy niż przed tygodniem. W przypadku oleju napędowego obniżka wyniosła niemal 90 zł i diesel w rafineriach jest wyceniany na 4205,80 zł/m3.
 
 
Warto zauważyć, że z hurtowymi cenami benzyny poniżej poziomu czterech tysięcy złotych ostatni raz mieliśmy do czynienia w drugiej połowie lipca tego roku.

Diesel na stacjach najdroższy od czterech lat
 
Detaliczne ceny oleju napędowego rosną nieprzerwanie od czterech tygodni i aktualnie litr tego paliwa kosztuje średnio 5,15 zł/l. Ostatni raz tak dużo za tankowanie diesla płaciliśmy w październiku 2014 r. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku autogazu, który podrożał o grosz i kosztuje 2,47 zł/l, najwięcej od grudnia 2014 r. W ostatnich dniach rosły też ceny benzyny bezołowiowej 95, która podrożała o 2 grosze i jej średnia cena w tym tygodniu znalazła się na poziomie 5,11 zł/l.
 
Analitycy e-petrol.pl prognozują dla detalicznego rynku paliw na drugą połowę października zauważalny spadek cen benzyn i stabilizację notowań pozostałych paliw. Przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,99-5,11 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 5,08-5,18 zł/l dla oleju napędowego oraz 2,46-2,53 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2018-10-17
Pb 98 5,42
Pb 95 5,11
ON 5,15
LPG 2,47

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ZAGNAŃSK (gość)

  ACH TEN DOBROBYT,TAK DOBRZE JESZCZE NIE BYŁO. OD RAZU WIDAĆ DOBRĄ ZMIANĘ, TYLKO JESZCZE NIE WIADOMO DLA KOGO LEPSZA..

 • Vader (gość)

  No niestety wszystko się zmienia i należy z tym iść i nie mamy na to wpływu Sam jeżdżę po mieście yarisem całe szczęście hybryda i czuć po kieszeniach że jest to bardziej opłacalne.

 • NIKT (gość)

  na hybrydę trzeba pieniędzy !a przeciętny Kowalski zarabiając 2000,- nie ma szans na kupno takiej fury,takie są realia i rzeczywistość rząd i oligarchowie mają gdzieś' NARÓD',i do pracy biedny człowiek będzie jeździł rowerem, jak go będzie stać na rower.

 • Jeszcze będzie przepięknie jeszcze będzie lepiej bądźmy cierpliwi i wytrwali (gość)

  Jeszcze będzie przepięknie jeszcze będzie lepiej bądźmy cierpliwi i wytrwali

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości