Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Dlaczego tak drogo płacimy na stacjach? Co składa się na cenę paliwa?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Janusz Wójtowicz Od marca 2021 roku nie notowaliśmy tak gwałtownych zmian średniego poziomu cen benzyn i oleju napędowego na stacjach. Dlaczego benzyna jest najdroższa od 7 lat, skoro ropa naftowa wciąż jest tańsza niż w 2014 roku?

Benzyna kosztuje tyle samo co 7 lat temu

Z najnowszego raportu e-petrol.pl wynika, że w ciągu ostatnich kilku dni średnie, ogólnopolskie ceny obu gatunków benzyn wzrosły o 8 i 9 groszy. Litr Pb98 kosztuje dziś przeciętnie 5,67 zł, a za tę samą ilość Pb95 płaci się tyle samo ile 7 lat temu - 5,38 zł. Po wynoszącej 8 groszy podwyżce cena litra oleju napędowego wynosi aktualnie 5,31 zł/l - 7 lat wcześniej również tyle płaciliśmy za to paliwo. Tankujący autogaz także płacą o 6 groszy więcej niż przed tygodniem - litr LPG oferowany jest na stacjach po 2,29 zł.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Dlaczego benzyna jest taka droga?

- Za benzynę płacimy teraz najwięcej od września 2014 r, a za olej napędowy najwięcej od listopada 2018 roku.  Tak jak zapowiadaliśmy podwyżek nie dało się uniknąć, że względu na sukcesywny wzrost cen hurtowych od początku czerwca. W tym okresie benzyna bezołowiowa 95 w hurcie zdrożała o 23 grosze na litrze, a olej napędowy o blisko 19 groszy na litrze. To pokazuje, że po aktualnej korekcie cen na stacjach, wciąż pozostaje miejsce do dalszego wzrostu cen w detalu - komentuje Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego „Reflex” w Łodzi.

- Na cenę paliw w Polsce wpływają ceny ropy na światowych giełdach. Notowania ropy Brent wyniosły 75 USD za baryłkę, czyli najwięcej od października 2018 roku. Dla porównania pod koniec października 2020 roku baryłka kosztowała. 37 USD, To dużo taniej jak w latach 2011-14, gdy jej notowania wahały się od 90 do 130 USD/bbl - dodaje Cieślak.

Dlaczego benzyna jest najdroższa od 7 lat, skoro ropa naftowa wciąż jest wyraźnie tańsza niż w 2014 roku? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, a my zwróciliśmy się z nim do dr Jakuba Boguckiego z e-petrol.pl.

- Paliwa są istotnie droższe niż w ostatnich latach – ale porównywanie tego bezpośrednio do cen ropy z 2014 jest ryzykowne, bo uproszczeniu ulega wiele aspektów, m.in. zw. z kursem walut, opłatami, etc. Dodatkowo do tego zauważyć trzeba, że zestawianie cen surowca z ceną paliwa z niego wyprodukowanego nie uwzględnia kosztów transportu, przerobu i innych, a więc wyciąganie stąd wniosków może być zafałszowane - komentuje dr Jakub Bogucki z e-petrol.pl.

Temat rozszerza Urszula Cieślak - Trzeba mieć świadomość, że ropa naftowa to część ceny finalnego produktu. Trzeba doliczyć jej wyprodukowanie. Nie bez znaczenia jest także zużycia energii w rafinerii, koszty dostawy, czy nakłady jakie trzeba ponieść prowadząc stację paliw - zaznacza.

- Dużą role odgrywają też podatki nałożone na paliwa. W 2014 roku nie mieliśmy opłaty emisyjnej, która została wprowadzona w 2018 roku. A mamy także opłatę paliwową, którą została podniesiona.

Co wpływa na cenę litra benzyny i oleju napędowego?

Same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią lwią część ceny benzyny.

Składniki detaliczne PB-95:

- cena hurtowa w rafinerii - 48,6%

- podatek VAT - 18,7%

- akcyza 28%

- opłata paliwowa 3,2%

- opłata emisyjna 1,5%

Składniki detaliczne oleju napędowego:

- cena hurtowa w rafinerii - 50,8%

- podatek VAT - 18,6%

- akcyza 21,6%

- opłata paliwowa 6,4%

- opłata emisyjna 1,5%

-marża detaliczna stacji - 1,1%

Jak długo paliwa będą drożeć?

- Obawiam się, że ceny, które teraz pojawiają się na stacjach mogą „być z nami” przez całe lato – to efekt powrotu popytu na paliwa w normalnych wysokościach, który napędza zużycie i powoduje wzrost cen w porównaniu z tym co widzieliśmy w czasie pandemii. Wcale nie oznacza on skokowej poprawy zarobków stacji paliw, a raczej wiąże się z ogólną podwyżką wszystkich cen w łańcuchu produkcji i dostaw paliw - wyjaśnia dr Jakub Bogucki.

Ceny paliw. Gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej zatankujemy w Polsce?

Z danych e-petrol.pl wynika, że obecnie najmniej za obie benzyny oraz LPG płaci się Wielkopolsce, gdzie kosztują one 5,27; 5,55 oraz 2,23 zł/l. Diesel z ceną 5,22 zł/l jest najtańszy w województwie lubuskim.

Najdrożej jest natomiast na Mazowszu, Podlasiu i w województwie zachodniopomorskim. W województwie mazowieckim i podlaskim najwięcej płaci się za Pb95 i olej napędowy - 5,45 i 5,38 zł/l. Na Podlasiu również najwięcej kosztuje litr Pb98 - 5,79 zł. W ostatnim z wymienionych regionów zarejestrowaliśmy najwyższe ceny autogazu, który jest tam sprzedawany po 2,33 zł/l. 

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-06-23
Pb 98 5,67
Pb 95 5,38
ON 5,31
LPG 2,29

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Jeep Wrangler w wersji hybrydowej

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • olek-01 (gość)

  Do tego jeszcze trzeba dodać złoddziejskie działania NIErządu PIS , i podwyżki prądu dla przedsiębiorstw i firm prywatnych i inne afery

 • Krzychu (gość)

  Jak zwykle .. sezon na dojenie frajerów ... dlatego w wakacje latam do krajów gdzie jest zapewniona pogoda. Ceny biletów lotniczych nie zmieniają się ... a samoloty "piją swoje" . Autem na bałyk .... :) ... to już nie komuna że muszę ... fajny wypoczynek ... słuchać imprezę sąsiadów do rana co noc.

 • Krzychu (gość)

  Acha .. po prędkościach na drodze ..... nie widzę by było drogo ... zapiernicza wyprzedza, to że spali mu o 100-50% więcej i więcej PLN pójdzie .... jak widząc nawet dla takich amatorów starych gratów to mało ważne.

 • mori (gość)

  ostatnio zrobiłem test peugeot 308 gt 225 koni, przy prędkości 100 km/h na ekspresowej spalił 5 litrów, przy prędkości 110 km/h 5.9 l. Przy prędkości 150 km/h 8 litrów. Test przeprowadzony na dystancie 330 km. Także pamiętajmy o tym.

 • Piotr (gość)

  Bo obajtek musi mieć pieniądze na kolejne wille i apartamenty. Większy zysk orlenu to większe ceny w sklepach.

 • Prezes (gość)

  Z rafinerii diesel zawsze jest droższy od benzyny czemu to się nie przekłada na ceny przy dystrybutorze. Z ropy naftowej produkuje się prawie dwa razy więcej benzyny niż oleju napędowego

 • Adrianos (gość)

  W Kołobrzegu benzyna po 5,69 PLN/ litr. Serdecznie zapraszamy! :-)

 • mix (gość)

  W Policach najdroższe paliwo w Polsce cena taka sama na wszystkich stacjach plus minus 3 gr ta działa wolny rynek zmowa cenowa ?

 • Dupcia (gość)

  W Opolu bp 95 kosztuje 5,80pln zapraszamy

 • Nobel (gość)

  "Dodatkowo do tego zauważyć trzeba, że zestawianie cen surowca z ceną paliwa z niego wyprodukowanego nie uwzględnia kosztów transportu, przerobu i innych, a więc wyciąganie stąd wniosków może być zafałszowane" Aha czyli 10 lat te czynniki nie były zawarte w cenie ostatecznej paliwa a dziś są? A może cofnęliśmy się technologicznie i dziś przerób ropy jest dla nas bardziej skomplikowany i dlatego droższy niż wtedy kiedy ropa kosztowała 110 $ za baryłkę? Wypowiedzi komentatorów nic tu nie wniosły bo nie powiedzieli nic. Kurs walut faktycznie wpływa na porównanie ale to łatwo można policzyć i porównać ceny, koszty transportu na pewno są różne ale czy "ekspert" nie jest w stanie tego przeliczyć? ;)

 • N0 tak (gość)

  tu też wszyscy kłamią

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości