Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Dobre wiadomości - ale dla kogo?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Przemysław Świderski W połowie października koszty tankowania spadają. Jak wynika z najnowszego badania sytuacji cenowej na stacjach benzynowych w Polsce, realizowanego na podstawie danych pozyskiwanych przez e-petrol.pl i użytkowników aplikacji tuTankuj, wszystkie paliwa potaniały.

Szczególne powody do zadowolenia mają kupujący olej napędowy i autogaz – ceny tych paliw ustanowiły w tym tygodniu tegoroczne minima.
 
Spadające od początku miesiąca hurtowe ceny benzyn i diesla spowodowały, że również na stacyjnych pylonach pojawiły się obniżki. Po trwającym od końca września okresie stabilizacji detalicznych cen benzyn, zarówno Pb95, jak i 98-oktanowa odmiana tego paliwa, potaniały o 4 grosze i obecnie ich średnie, ogólnopolskie ceny wynoszą 4,92 i 5,25 zł/l. O 4 grosze na litrze tańszy jest również olej napędowy. Diesel aktualnie kosztuje najmniej od początku roku i oferuje się go w sprzedaży przeciętnie po 4,93 zł/l.
 
Choć na przestrzeni minionego tygodnia średnia cena LPG spadła tylko o 2 grosze, to tankujący autogaz mogą cieszyć się z coraz niższych kosztów jego tankowania. Litr LPG na stacjach to średnio wydatek rzędu 1,95 zł/l. Ostatni raz tak tanio to paliwo tankowaliśmy ponad dwa lata temu - w sierpniu 2017 r.

Zobacz także: Nowy model Opla trafił do produkcji
 
Do rejonów z najniższymi cenami benzyn należą obecnie województwo łódzkie i świętokrzyskie, w których odpowiednio Pb95 kosztuje 4,89 zł/l, a Pb98 5,15 zł/l. Olej napędowy w najkorzystniejszych dla kierowców cenach można zatankować na Opolszczyźnie i Śląsku, gdzie oferuje się go przeciętnie po 4,92 zł/l. W tym tygodniu najniższe ceny LPG e-petrol.pl zarejestrował zaś na Podlasiu i we wspomnianym województwie świętokrzyskim, w których autogaz tankuje się średnio po 1,92 zł/l.

Zdecydowanie najdrożej jest natomiast w województwie zachodniopomorskim, w którym najwięcej płaci się za wszystkie rodzaje paliw. Benzyny: 95- i 98-oktanowa kosztują tam: 4,97 i 5,34 zł/l, olej napędowy - 4,98 zł/l, a autogaz - 2,02 zł. Ponadto w identycznej, średniej cenie benzynę Pb95 tankuje się też w województwie lubuskim, diesla na Mazowszu i w Małopolsce, a LPG w województwie pomorskim

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-10-16
Pb 98 5,25
Pb 95 4,92
ON 4,93
LPG 1,95

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Realista (gość)

    Prawda jest taka, że wystarczy poświęcić kilka minut żeby sprawdzić samemu cenę paliw na świecie. W USA cena ropy wynosi 3 USD/GALON (czyli 3zl/l, a w Europie kosztuje średnio 1,35 euro/l (czyli 5,78 zl/l). Cena ropy w każdym kraju jest taka sama, a różnica jest tylko w ilości podatków i akcyz. W Europie strzygą nas niemiłosiernie, stąd prawie 2 razy droższe paliwo.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości