Wszystko
o samochodach

Porady / LPG

Ceny paliw - drożeje tylko LPG. Sprawdź, ile płaci się w różnych miastach

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Właściciele stacji paliw na razie nie wykorzystali wakacji jako pretekstu do podwyżek cen Benzyna i olej napędowy tanieją od początku lipca. Za to autogaz jest najdroższy od trzech miesięcy. Analitycy przewidują, że w kolejnych tygodniach będzie podobnie.

Jak informuje BM Reflex, firma monitorująca rynek paliw, w mijającym tygodniu średnie ceny benzyny bezołowiowej 95 spadły o 2 gr/l do poziomu 5,45 zł/l. Podobnie średnio o 2 gr/l potaniał olej napędowy i obecnie w kraju średnio za litr tego paliwa zapłacimy 5,31 zł/l. Z kolei autogaz podrożał o 2 gr/l do poziomu 2,53 zł/l i jest najdroższy od trzech miesięcy.

Zobacz też: Kalkulator LPG: ile zaoszczędzisz jeżdżąc na autogazie 

Spadki cen benzyn i oleju napędowego na krajowym rynku obserwujemy od początku lipca, choć ich skala jest niewielka. W ciągu ostatnich czterech tygodni benzyna Pb95 potaniała o 4 gr/l natomiast diesel o 6 gr/l. W porównaniu z rokiem ubiegłym litr Pb95 jest obecnie blisko o 20 gr tańszy. Z kolei za olej napędowy płacimy średnio p 30 gr/l mniej w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Droższy o ponad 20 gr/l niż przed rokiem jest jedynie autogaz i ceny tego paliwa mogą jeszcze wzrosnąć.

- Nie powinniśmy obserwować większych zmian cen benzyny czy oleju napędowego w najbliższych tygodniach, biorąc pod uwagę poziom marż detalicznych i zmiany cen hurtowych w ostatnich dniach - mówi Rafał Zywert z BM Reflex.

Zobacz też: Aktualne ceny paliw na stacjach ze wszystkich regionów - miasta wojewódzkie i nie tylko

Obecnie wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej niższe ceny benzyny bezołowiowej 95 spotkamy jedynie w Estonii i Bułgarii gdzie to paliwo kosztuje średnio równowartość 5,42 zł/l. Średni poziom cen benzyny 95 w całej UE to 6,20 zł/l, diesla natomiast 5,75 zł/l. Niestety ze względu na znaczne różnice w zamożności obywateli poszczególnych krajów Unii, w państwach o najniższym nominalnym poziomie cen paliw, ich koszty zakupu w relacji do zarobków są najwyższe.

Średnie ceny paliw w poszczególnych województwach wg BM Reflex - kliknij, aby powiększyć 

Średnie ceny paliw w poszczególnych województwach

Źródło: BM Reflex 

Właściciele stacji paliw na razie nie wykorzystali wakacji jako pretekstu do podwyżek cen

Właściciele stacji paliw na razie nie wykorzystali wakacji jako pretekstu do podwyżek cen

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości