Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Ile kierowcy zapłacą za tankowanie na Boże Narodzenie?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum W przyszłym tygodniu spodziewać możemy się wzrostu cen paliw. Dobre wiadomości mamy jedynie dla tankujących autogaz.
Ostatnie dni – a więc decyzje OPEC i krajów z nim współpracujących – wyraźnie pomagały ropie i zobaczyliśmy zwyżki, których skutkiem jest także i ruch na naszych stacjach. W tej chwili jednak spodziewamy się kontynuacji ruchu w górę, jednak należy pamiętać, że ropa już nieco tanieje, a to z pewnością ograniczać może skalę ewentualnych wzrostów.
 
Rafinerie podnoszą ceny
 
Skutki zwyżek wciąż jeszcze widoczne są w cenach hurtowych paliw w Polsce. W przypadku benzyny 95-oktanowej za metr sześc. trzeba zapłacić 3654 zł. To wynik o 50 zł wyższy od ubiegłego tygodnia. Jeśli chodzi o diesla, kosztuje on 3672 zł/m sześc., co daje nam zwyżkę wynoszącą ponad 60 zł. Dla oleju opałowego natomiast jesteśmy świadkami podwyżki, która wynosi niemal 60 PLN, a poziom cen to 2432 PLN/m sześc.
 
Świąteczne tankowanie gazu tańsze
 
W okresie między 19 i 25 grudnia 2016 spodziewamy się dla benzyny 98-oktanowej poziomu cen między 4,97-5,08 zł/l, a w przypadku benzyny Pb95 paliwo to może znaleźć się w przedziale 4,67-4,77 zł/l. Jeśli chodzi o diesla, spodziewamy się poziomu 4,57-4,68 zł/l. W przypadku gazu płynnego spodziewać się natomiast można spadków – znajdzie się on w przedziale 2,23-2,31 zł/l.

Odbywające się w ubiegłą sobotę spotkanie przedstawicieli OPEC i producentów spoza kartelu, które zakończyło się porozumieniem w sprawie dołączenia Rosji i innych niezależnych dostawców do wspólnej akcji ograniczenia wydobycia, przyniosło wzrost cen surowca. W trakcie poniedziałkowej sesji na giełdzie naftowej w Londynie baryłka ropy Brent znalazła się na najwyższym w tym roku poziomie. Kupujący płacili za nią nawet 57,89 USD. Kolejne dni przyniosły jednak spadkowe odreagowanie, w efekcie którego notowania ropy Brent w piątek przed południem wahają się w rejonie 54 dolarów.

Inwestorzy na rynku naftowym są ostrożni i czekają teraz na ocenę tego, czy warunki porozumienia będą przestrzegane przez OPEC i Rosję, która zadeklarowała ograniczenie wydobycia o 300 tys. baryłek.

Dalszą zwyżkę cen ropy hamuje też spodziewany wzrost wydobycia w USA. Amerykańscy nafciarze mogą być głównym beneficjentem cięcia produkcji przez globalnych konkurentów. Liczba wiertni pracujących na polach naftowych w Stanach Zjednoczonych rośnie już od dłuższego czasu, a w tym tygodniu zobaczyliśmy w końcu, że zaczyna się to przekładać na wyniki produkcji. Według cotygodniowych danych amerykańskiego Departamentu Energii wydobycie w USA wzrosło aż o 100 tys. baryłek.

Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej

 
W okresie 19-25 grudnia 2016
Pb98 4,97-5,08
Pb95 4,67-4,77
ON 4,57-4,68
LPG 2,23-2,31

PLN brutto/l

                                                                                                      Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości