Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Ile kosztuje tankowanie na początku wakacji?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Krzysztof Kapica W tym tygodniu detaliczne ceny na polskich stacjach paliw uległy wyraźnemu obniżeniu. Na wakacje wyjeżdżamy taniej niż na majowy weekend, a także tankujemy za niższą cenę niż w ubiegłym roku.
W ostatnich dniach jednak mieliśmy do czynienia z pewną, nieznaczną korektą zwyżkową w cennikach hurtowych, ale nie jest to powód, żeby już dostrzegać możliwość przeniesienia tej zmiany na ceny detaliczne.
 
Ruch w górę w rafineriach
 
W przypadku benzyny 95-oktanowej zwyżka w porównaniu z końcówką minionego tygodnia wynosiła 23 zł, a aktualny wynik to 3433 zł/m3. Olej napędowy podrożał o ponad 50 zł/m3., co daje nam wynik na poziomie 3323 zł/m3. W przypadku oleju opałowego jesteśmy świadkami zwyżki wynoszącej blisko 40 zł. Koszt tego paliwa wynosi 2058 zł/m3.
Prognozy detaliczne bez większych zmian

W okresie między 3 a 9 lipca analitycy spodziewają się, że benzyna 98-oktanowa kosztować może 4,64-4,74 zł/l, a w przypadku najpopularniejszej Pb95 oczekują ulokowania się jej w przedziale 4,29-4,39 zł/l. Diesel ma lokować się między 4,11 a 4,20 zł/l. Niewielka dynamika będzie także cechować wyniki autogazu za który trzeba zapłacić 1,81-1,88 zł/l.
 
Ropa odrabia straty

Po pięciu kolejnych tygodniach spadków w ostatnich dniach na giełdzie naftowej w Londynie doszło do odbicia, dzięki któremu notowania surowca oddaliły się od tegorocznych minimów. Od poprzedniego czwartku każdą kolejną sesję ropa Brent kończyła na plusie i dzisiaj przed południem jej baryłka kosztuje niecałe 48 dolarów.

Początkowo zwyżka notowań surowca miała charakter korekty kilkutygodniowej przeceny. Jednak po opublikowanych w środę informacjach o zaskakującym tygodniowym spadku dziennego wydobycia w USA aż o 100 tys. baryłek odbicie nabrało tempa. Optymizm kupujących może być jednak trochę przesadzony. Rynkowe fundamenty cały czas nie sprzyjają bowiem trwałym wzrostom na giełdach naftowych. Spadek produkcji w Stanach odnotowany w cotygodniowym raporcie Departamentu Energii może być wynikiem jednorazowych zdarzeń. Do tego systematycznie rośnie dzienne wydobycie w Libii, które aktualnie ma wynosić od 950 tys. do miliona baryłek ropy.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2017-06-28
Pb 98 4,69
Pb 95 4,34
ON 4,12
LPG 1,86

PLN brutto/l

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Polecamy: Sprawdzamy co oferuje Nissan Qashqai 1.6 dCi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości