Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Ile płacimy za tankowanie przed rządową obniżką cen?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Paweł Dubiel Zaledwie tydzień temu po raz pierwszy w historii średnie, ogólnopolskie ceny benzyny Pb95 i diesla przekroczyły psychologiczną barierę 6 zł za litr. Rząd reaguje na sytuację, ale na rozwiązania prawne musimy jeszcze poczekać.

Rząd zapowiada obniżkę cen paliw

Od 20 grudnia 2021 roku do 20 maja 2022 roku wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej.

Dodatkowo od 1 stycznia 2022 roku do 31 maja 2022 roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej i opłaty emisyjnej.

- Te wszystkie działania doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych tygodniach. Mam nadzieję około 20, nawet do 28-30 groszy - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Aktualne ceny paliw

Zanim rozwiązania prawne wejdą w życie sprawdźmy ile obecnie płacimy za tankowanie.

O 3 grosze więcej niż w połowie listopada kosztuje litr benzyny 95-oktanowej oferowanej przeciętnie po 6,04 zł/l. Tyle samo płaci się obecnie za litr oleju napędowego, co oznacza, że jego średnia cena wzrosła o 2 grosze. Zgodnie z prognozami e-petrol.pl autogaz podrożał 5 groszy i sprzedaje się go po 3,39 zł/l.

Tak jak przed tygodniem tankowanie benzyny Pb95 i diesla jest najtańsze w Wielkopolsce, gdzie za litr tych paliw płaci się 6 złotych. W dalszym ciągu na Podlasiu najmniej kosztuje autogaz - 3,29 zł/l.

Zobacz także: Rząd zapowiada obniżkę akcyzy na paliwo

Od zeszłego tygodnia nie zmieniło się również to, że Pb95 i olej napędowy są najdroższe na Mazowszu i w Małopolsce, gdzie sprzedaje się je na stacjach po 6,06 i 6,07 zł/l (ta sama cena diesla obowiązuje też na Opolszczyźnie). Nadal LPG z ceną 3,42 zł/l jest najdroższe na Lubelszczyźnie i w województwie świętokrzyskim.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-11-24
Pb 98 6,32
Pb 95 6,04
ON 6,04
LPG 3,39

Ceny w zł/litr.

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Nowa Toyota Mirai. Auto na wodór oczyści powietrze podczas jazdy!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Romek (gość)

    Póki jeszcze pogoda w miarę sprzyja jeżdżę elektryczną Vespa, ale coś czuje, że niedługo będę musiał przestawić się na jazdę autem. Na samą myśl o ciągłym tankowaniu serce mnie boli.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości