Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Ile zapłacimy za tankowanie na święta?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum Końcówkę roku 2015 kierowcy najpewniej zapamiętają, jako czas taniego tankowania i powrotu cen oleju napędowego poniżej granicy 4 zł/l, czego jeszcze kilka miesięcy wcześniej nikt się pewnie nie spodziewał.

Fot. Archiwum W tym tygodniu PKN Orlen oraz Grupa Lotos wprowadzały z każdym dniem nowe cenniki na produkowane przez siebie paliwa i o ile w pierwszej połowie tygodnia paliwa lekko drożały, to od środy obserwowaliśmy wyłącznie spadki, które w przypadku diesla sprawiły, że średnia cena tego paliwa coraz bardziej zbliżyła do poziomu z lutego 2010 r. Spadkowy charakter zmian cen w hurcie dla kierowców oznacza bardzo przyjemne, bo coraz tańsze tankowanie paliw na stacjach.

Przecena w hurcie

Analiza zmian cen hurtowych wskazuje, że w wyniku wprowadzania korekt do hurtowych cen paliw przez ich producentów obecnie za 1000 litrów benzyny bezołowiowej 95 płaci się o ok. 1 proc. mniej, niż tydzień temu – dziś średnia cena tego paliwa w rafineriach wynosi 3282 zł netto, podczas gdy za metr sześcienny diesla trzeba zapłacić 3049 zł netto, czyli aż o 104,60 zł mniej, w porównaniu z cennikiem z 11 grudnia. Z prognoz cen hurtowych wynika, że do połowy przyszłego tygodnia na polskim rynku hurtowym będziemy świadkami stabilizacji cen z możliwością nieznacznej korekty cen w górę, jednak nie należy się spodziewać, aby najbliższe dni mogły odwrócić spadkowy kierunek zmian cen.

Zobacz także: Memy po zwolnieniu Jose Mourinho z Chelsea Londyn [GALERIA]

Na stacjach zapłacimy mniej niż 4 zł za litr diesla

Najnowszy monitoring cen paliw przyniósł obniżki średnich cen paliw. O 8 groszy na litrze potaniała zarówno benzyna, cena oleju napędowego o 9 groszy, jak i autogaz o 4. Na początku tygodnia litr benzyny kosztował przeciętnie 4,27 zł, za olej napędowy trzeba było wydać 4,19 zł/l, oczywiście najtaniej tankuje się wciąż autogaz – średnio po 2,05 zł/l, jego aktualna cena stanowi zaledwie 48 proc. wartości ceny benzyny 95.  Spadki cen z tego tygodnia to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości dla kierowców. Im bliżej Wigilii, tym ceny diesla na stacjach mogą bardziej zbliżać się do granicy 4 zł/l, a na wielu obiektach spaść poniżej tej psychologicznej granicy.

Według prognoz e-petrol.pl średnia cena najpopularniejszej benzyny 95 w przyszłym tygodniu powinna mieścić się w przedziale 4,24-4,32 zł/l. Taniej tankować powinni też właściciele samochodów z silnikami Diesla, litr oleju napędowego może kosztować 3,99-4,14 zł. Korekcyjna obniżka cen dotknie też ceny LPG – za litr autogazu kierowcy mogą spodziewać się cen z przedziału 1,98-2,06 zł.

Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej
W okresie 21-27 grudnia 2015
Pb98 4,58-4,67
Pb95 4,23-4,32
ON 3,99-4,14
LPG 1,98-2,06

PLN brutto/l

                                                                                                                                                                 Źródło: e-petrol.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • putbill (gość)

    W Gdyni Orlen ON 3,87 zł /L

  • matura to bzdura (gość)

    Ile litrów benzyny jest w metrze sześciennym , a ile w galonie ? orleny i lotosy robią kierowców w j..a pitoląc głupoty , a obniżkę o 5 gr . niech wsadzą sobie w 4-litery

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości