Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Jakie zmiany na stacjach?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Grzegorz Mehring Na polskim rynku hurtowym w tym tygodniu po raz pierwszy w tym roku ceny oleju napędowego przewyższyły ceny benzyny bezołowiowej 95. Ta proporcja nie jest jeszcze zauważalna na pylonach stacji paliw, ale kierowcy w najbliższych dniach powinni liczyć się z wyraźnymi podwyżkami cen diesla.

Od ostatniego piątku, tj. 22 września benzyny podrożały naprawdę nieznacznie - zaledwie o ok. 0,14-0,10 proc. w przypadku bezołowiowej 95 średnia cena w polskich rafineriach wzrosła zaledwie o 3,5 zł. Podrożał, i to znacząco, olej napędowy – dziś średnio u producentów diesel kosztuje 3595,80 zł netto za 1000 litrów.  Dla porównania, rok temu pod koniec września rafinerie sprzedawały benzynę 155 zł, a diesla aż o 274,40 zł taniej. 

Zobacz także: Citroën C3 w naszym teście

Video: materiał informacyjny marki Citroën

Polecamy. Co oferuje Kia Picanto?

Jakie zmiany w hurcie?

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że do połowy przyszłego tygodnia zarówno PKN Orlen jak i Grupa Lotos, nieznacznie obniżą ceny benzyn - w sprzedaży hurtowej mogą one zostać skorygowane zaledwie kilka złotych. Rafinerie zdecydują się też zapewne na dalsze korekty cen oleju napędowego, którego cena od soboty powinna być (dla odmiany) wyższa o kilkanaście zł na 1000 litrów. Czynnikiem podbijającym nieco cenę w mijającym tygodniu jest z pewnością relacja USD/PLN, która na poczatku tygodnia wynosiła 3,58, a obecnie przekracza 3,66.
 
Na stacjach paliw ostatni tydzień przyniósł korektę średnich cen paliw. W połowie tygodnia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 4,61 zł/l (podwyżka o 2 gr), kierowcy silników wysokoprężnych płacili za litr paliwa 4,39 - 5 groszy więcej niż przed tygodniem. Nie zmieniła się natomiast cena autogazu, który był oferowany po 2,12 zł za lit
W najbliższych dniach krajowi producenci paliw wprowadzą dalsze zmiany do swoich cenników hurtowych. e-petrol.pl prognozuje, że potanieć mogą benzyny i diesel w Grupie Lotos, W PKN Orlen szans na spadki nie ma, przynajmniej na razie. Od soboty odbiorcy hurtowi będą płacić o 11-20 zł więcej za kupowane przez siebie paliwa.

Dla kierowców sytuacja na międzynarodowym rynku paliw i ostatnie decyzje polskich rafinerii oznaczają, że już na początku tygodnia zobaczą zmienione ceny na pylonach stacji paliw. Cena najpopularniejszego gatunku benzyny powinna mieścić się w przedziale 4,55-4,64 zł za litr, nieco niżej (w porównaniu z benzyną) może być oferowany diesel, który właściciele stacji paliw mogą sprzedawać go po 4,40-4,51 zł/l. Bez niepokoju o poziom cen na stacje tankowania mogą podjeżdżać kierujący samochodami na gaz. LPG na skutek obniżek na rynku hurtowym będzie taniało także na stacjach.  Wg analiz e-petrol.pl średnia cena litra autogazu powinna mieścić w przyszłym tygodniu w przedziale 2,07-2,14 zł/l.
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2017-09-27
Pb 98 4,94
Pb 95 4,61
ON 4,39
LPG 2,12
PLN brutto/l

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości