Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Kierowców czeka kolejna fala podwyżek?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Aneta Żurek Ceny detaliczne na polskich stacjach w ostatnim tygodniu niemal nie zmieniły się. Nie znaczy to jednak, że mamy do czynienia ze stagnacją - zmiany na rynku międzynarodowym są bowiem bardzo dynamiczne i w krótkim czasie rzutować mogą na to, co będzie dziać się z cenami paliw w Polsce.

Problemem jest napięta sytuacja w regionie Zatoki Perskiej, która już w tej chwili spowodowała wzrost cen ropy do poziomów przekraczających 72 dolary za baryłkę. Dalszy ciąg zmian zwyżkowych jest bardzo prawdopodobny, co wiązać się może z zagrożeniem eskalacji konfliktu i skutkami amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Rafinerie podnoszą ceny

Zmiany jakie widzieliśmy w rafineryjnych cennikach w minionym tygodniu były wyraźnie zwyżkowe. Aktualna cena średnia benzyny 98-oktanowej to 4477 zł za metr sześcienny czyli o ponad 65 zł więcej niż w minioną sobotę. Jeszcze większą zmianę widzieliśmy w przypadku benzyny 95-oktanowej. Jej średnia cena dzisiaj to 4274,60 zł/m sześc. czyli o blisko 70 zł więcej niż tydzień wcześniej. Znacznie mniejsza zmiana dotyczy oleju napędowego, który podrożał na przestrzeni ostatniego tygodnia o 26 zł - do poziomu 4198 zł za m/sześc. W przypadku oleju opałowego mamy do czynienia ze średnią ceną na poziomie 2791 zł za m/sześc., a więc o 46 zł więcej niż w minioną sobotę.

Zobacz także: Auto powie jak jechać by zdążyć na zielone światło

Zmiany na plus już za chwilę na stacjach

Prognozowane zmiany dla rynku polskiego są jednoznacznie zwyżkowe. Benzyna Pb98 sprzedawana będzie w cenie 5,47-5,58 zł/l. Jeśli chodzi o cenę benzyny 95-oktanowej eksperci przewidują ulokowanie się jej w przedziale 5,25 5,31 zł za litr dla oleju napędowego przewidujemy natomiast znalezienie się ceny średniej w przedziale 5,15-5,26 zł/l. Nieznacznie drożeć może również autogaz, który kosztować będzie między 2,20 a 2,26 zł za litr.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-05-15
Pb 98 5,51
Pb 95 5,21
ON 5,17
LPG 2,22

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości