Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Kierowcy zapłacą za drogą ropę

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Aneta Żurek Podwyżki cen paliw na stacjach są coraz bardziej zauważalne. Najbliższe dni nie przyniosą poprawy sytuacji kierowców, którzy przy dystrybutorze zapłacą m.in. za problemy w Wenezueli.

W ostatnich dniach notowania ropy naftowej wspięły się ponad poziom 68 dolarów, najwyżej od listopada 2018 r. Wysokie ceny surowca znajdują swoje przełożenie na ceny na stacjach, szczególnie, że operatorzy rynku detalicznego, którzy od kilku tygodni zarabiali bardzo niewiele na sprzedaży paliw, zaczynają odbudowywać swoje marże.

Notowania paliw w hurtowej ofercie producentów w mijającym tygodniu nie ulegały dużym wahaniom. Aktualnie metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w rafineriach jest średnio wyceniany na 3777,00 zł i kosztuje 26,60 zł więcej niż w ostatni piątek. Olej napędowy w tym samy okresie potaniał o 28 zł i kosztuje dzisiaj średnio 4025,00 zł/metr sześc.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Drugi tydzień z rzędu na stacjach paliw zanotowaliśmy wzrost cen, a w ostatnich dniach podwyżki nabrały jeszcze tempa. Najmocniej, bo aż o 6 groszy w skali tygodnia, podrożał olej napędowy. Jego średnia cena według monitoringu prowadzonego przez e-petrol.pl wzrosła do 5,09 zł/l. Benzyna bezołowiowa 95 zanotowała 5-groszową podwyżkę do poziomu 4,77 zł/l a autogaz podrożał o 3 grosze i kosztuje 2,13 zł/l.

Najbliższe dni przyniosą dalsze zmiany wzrostowe na stacjach. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco 4,73-4,84 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,04-5,15 zł/l i 2,12-2,20 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-03-13
Pb 98 5,09
Pb 95 4,77
ON 5,09
LPG 2,13

PLN brutto/l

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Testujmy Mazdę 6

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości