Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Kolejne podwyżki na horyzoncie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Początek roku na rynku paliw w Polsce nie przyniósł dużych zmian. Ceny 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego utrzymały się na poziomach z końca grudnia, a o grosz potaniał autogaz. Dla kierowców nie mamy jednak dobrych wiadomości, bo to tylko chwilowa przerwa od podwyżek, które w najbliższych dniach znowu zagoszczą na stacjach paliw w Polsce.

Coraz wyższe ceny ropy Brent, które zbliżają się do poziomu 55 dolarów za baryłkę surowca, przekładają się na wzrostowe prognozy dla krajowego rynku paliw.

Ceny paliw. Paliwa w hurcie najdroższe od miesięcy

W hurtowych cennikach rodzimych producentów paliw w pierwszych dniach stycznia ceny paliw systematycznie rosły. Ten ruch w górę szczególnie widoczny był w przypadku benzyny i 95-oktanowa odmiana tego paliwa od początku roku podrożała o 83,20 zł. Metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 w ofercie rafinerii jest dzisiaj średnio wyceniany na 3548,20 zł – to najwyższa cena od lipca 2020 r. Diesel w styczniu podrożał o 46,40 zł i kosztuje dzisiaj średnio 3637,40 zł/metr sześcienny i dla oleju napędowego tak wysokie ceny notowaliśmy w hurcie ostatnio na początku marca ubiegłego roku.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Ceny paliw. Na stacjach stabilizacja cen kosztem marż sprzedawców

Początek roku w detalicznej części rynku paliw nie przyniósł dużych zmian. Na poziomach z końca grudnia utrzymały się średnie notowania benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego, za które płacimy odpowiednio 4,54 zł/l i 4,49 zł/l. Jednogroszową obniżkę zanotował autogaz, który kosztuje średnio 2,11 zł/l.

Ta stabilizacja była możliwa dzięki obniżce marż osiąganych na sprzedaży paliw przez operatorów detalicznych. Wobec postępującego wzrostu notowań na rynku hurtowym w najbliższych dniach dalsza obrona aktualnych cen jest mała prawdopodobna, dlatego prognoza e-petrol.pl na nadchodzący tydzień zakłada następujące przedziały cenowe na stacjach: 4,52-4,63 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 4,48-4,59 zł/l i 2,09-2,16 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-01-05
Pb 98 4,86
Pb 95 4,54
ON 4,49
LPG 2,11

PLN brutto/l

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości