Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw - koniec wakacji nie powinien przynieść podwyżek

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

W tym roku paliwo jest tańsze niż dwanaście miesięcy wcześniej Podczas wakacyjnych wyjazdów kierowcy samochodów na benzynę i olej napędowy tankowali za mniej niż rok temu. Więcej płacili tylko zmotoryzowani w autach na gaz. Początek września nie powinien przynieść podwyżek.

Jak informuje BM Reflex, firma monitorująca polski rynek paliw, średnia cena benzyny 95-oktanowej w lipcu i sierpniu wyniosła 5,43 zł/l. To o 16 groszy na litrze mniej niż przed rokiem. Analogiczne porównanie dla oleju napędowego wskazuje na jeszcze większy spadek cen diesla – średnia cena w lipcu i sierpniu wyniosła 5,30 zł/l. To o 26 groszy na litrze mniej niż przed rokiem.

Zobacz też: Kalkulator LPG: ile zaoszczędzisz jeżdżąc na autogazie 

Warto zaznaczyć , że obecny poziom cen Pb95 i diesla, na 28 sierpnia 2014 r., jest niższy niż rok temu odpowiednio o 25 i 34 grosze na litrze, a także niższy niż przed rozpoczęciem tegorocznych wakacji o 13 groszy na litrze Pb95 i diesla.

Tylko autogaz drożał podczas wakacji, ale nadal jest dwa razy tańszy od benzyny. Wyjątek stanowi mijający tydzień, odnotowaliśmy bowiem 1 groszową obniżkę i za litr autogazu płacimy obecnie 2,66 zl/l. Od początku wakacji autogaz zdrożał o 24 grosze na litrze, a jego cena jest o 30 groszy litrze wyższa niż przed rokiem.

Aktualne średnie ceny paliw w Polsce wynoszą: benzyna bezołowiowa 95 - 5,36 zł/l, benzyna bezołowiowa 98 - 5,61 zł/l, olej napędowy - 5,24 zł/l, autogaz – 2,66 zł/l.

- Na początek września prognozujemy stabilizację cen paliw na większości stacji i powinna ona dotyczyć wszystkich gatunków paliw - podkreśla Urszula Cieślak z BM Reflex.

Zobacz też: Aktualne ceny paliw na stacjach ze wszystkich regionów - miasta wojewódzkie i nie tylko

W obliczu narastającego konfliktu na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie zmienność cen na rynku ropy jest umiarkowana. Zmiany obserwujemy przede wszystkim na rynkach akcji i walutowym.

- Kontynuacja podwyżek hurtowych cen paliw będzie zwiększała prawdopodobieństwo wzrostu cen na stacjach, tym bardziej, że w wyniku systematycznego spadku ceny benzyny i diesla w detalu w ostatnich tygodniach, zmniejszeniu ulegała także marża detaliczna - dodaje Cieślak. 

Średnie ceny paliw w poszczególnych województwach wg BM Reflex - kliknij, aby powiększyć 

Średnie ceny paliw w poszczególnych województwach

Źródło: BM Reflex 

W tym roku paliwo jest tańsze niż dwanaście miesięcy wcześniej

W tym roku paliwo jest tańsze niż dwanaście miesięcy wcześniej

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości