Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Mniej płacimy za benzynę

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum Początek czerwca przynosi kierowcom długo wyczekiwane zahamowanie podwyżek na stacjach. W mijającym tygodniu taniały 95-oktanowa odmiana benzyn i autogaz. W górę poszła jedynie średnia cena oleju napędowego, ale zmiana była zaledwie jednogroszowa.

Fot. Archiwum Mocniejsza złotówka i zatrzymany zwyżkowy rajd na ropie pomagają w stabilizacji sytuacji na detalicznym rynku paliw w Polsce. Na wyraźne obniżki na razie nie ma jednak co liczyć, bo notowania surowca utrzymują się w okolicach tegorocznych maksimów.

Rafinerie obniżają ceny

W pierwszych dniach czerwca w hurtowych cennikach rodzimych producentów paliw dominowały obniżki. Dzięki temu benzyna bezołowiowa 95 jest dzisiaj o blisko 100 złotych tańsza niż na początku miesiąca. Metr sześcienny tego paliwa średnio w rafineriach kosztuje aktualnie 3513,80 zł. Wyraźnie mniejszą przecenę zanotował olej napędowy, który w tym samym okresie potaniał zaledwie o 19,20 zł i kosztuje dzisiaj 3397,60 PLN/metr sześc.

W detalu benzyna w dół, diesel w górę

Spadek o dwa grosze w przypadku 95-oktanowej benzyny i jednogroszowa podwyżka cen oleju napędowego – tak w mijającym tygodniu zmieniła się sytuacja na stacjach w Polsce. Po sześciu tygodniach utrzymywania się na poziomie 1,59 zł/l zmianę zanotowały też notowania autogazu. Średnia cena LPG na stacjach w Polsce spadła o dwa grosze i aktualnie wynosi 1,57 zł/l. 

W najbliższych dniach na detalicznym rynku paliw możemy obserwować podobne zmiany, tj. spadek cen benzyny i umiarkowany wzrost notowań oleju napędowego. Według prognoz e-petrol.pl w przyszłym  tygodniu za tankowanie benzyny bezołowiowej 95 będziemy płacić średnio 4,43-4,50 zł/l. Szacowany przedział cenowy dla diesla  to 4,20-4,29 zł/l, a dla autogazu 1,55-1,61 zł/l.

Ile będzie kosztować podróż na EURO 2016?

Kibice wybierający się do Paryża na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w okresie niskich cen paliw mogą rozważyć wyjazd do stolicy Francji samochodem, zachętą do tego mogą być zwłaszcza niskie ceny paliw w Polsce.

Wybierając trasę autostradami z centrum Warszawy do Paryża (jeśli nigdzie nie utknie się w korkach) można dojechać w nieco ponad 13 godzin. Ile to będzie kosztować? Przy założeniu zatankowania w Polsce 60-litrowego baku do pełna i spalaniu ok. 7l paliwa/10 0km, na pokonanie dystansu niespełna 1600 km trzeba wydać od 520-580 zł w zależności czy wybierzemy auto z silnikiem Diesla czy na benzynę. Chcąc oszczędzić można na Euro 2016 do Paryża pojechać autem zasilanym autogazem, którego spala się ok. 10 l/1000 km, wówczas za tę podróż zapłacimy ok. 320 zł. W obliczeniach przyjęliśmy, że pełny bak zatankujemy w Polsce, a paliwo na pozostałą część drogi kupimy na niemieckich stacjach benzynowych.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Poruszając się we Francji należy być przygotowanym na wyższe niż w Polsce wydatki za tankowanie. Nad Sekwaną średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi obecnie 5,92 zł/l, olej  napędowy kosztuje 5,12 zł/l a autogaz (tamtejszy skrót GPL) to równowartość 2,38 zł/l.

 Ropa rekordowo wysoko (i z powrotem?)
 
Ceny ropy Brent na londyńskiej giełdzie w tym tygodniu docierały niemal do poziomu 53 USD za baryłkę, co stanowiło rekordowo wysoki wynik w tym roku, a wyniki powyżej 50 USD, które pojawiły się w czerwcu notowane były po raz pierwszy od listopada. Wśród przyczyn zmiany zwyżkowej wskazuje się między innymi na sytuację w Nigerii, która powoduje, że kraj ten jest kolejnym po Libii afrykańskim graczem z OPEC, który drastycznie redukuje ekspedycję surowca w świat. Nie można też zapomnieć o danych z Chin, które opublikowano w tym tygodniu, a które wykazały że dla ropy zwyżka importu w Państwie Środka wyniosła 38,7 procent więcej niż rok temu. 
 
Obecnie ropa już ulega pewnej, korekcyjnej obniżce, która jednak nie będzie mieć zapewne dużej skali - wiele zależeć tu może od tempa "stabilizacji" relacji popytu i podaży na rynku. W najbliższym czasie wysoka produkcja i wykorzystanie zgromadzonych rezerw będzie musiało zaspokoić popyt rafinerii i uzupełnić zakłócenia popytowe powstałe w ostatnich tygodniach - takich, jak kanadyjskie pożary, walki w Nigerii czy cięcia produkcji w Stanach Zjednoczonych.
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2016-06-08
Pb 98 4,82
Pb 95 4,49
ON 4,22
LPG 1,57

PLN brutto/l

                                                                                                                                 Źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Tomek (gość)

    Gaz - spalanie wg artykułu "10 l/1000 km" - to by było supertanio czyli 100 km na 1 litrze :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości