Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Na jakie obniżki mogą liczyć kierowcy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Kapica W najbliższym czasie wizja obniżek wprawdzie wciąż istnieje, lecz z pewnością nie będzie ona mieć dużej dynamiki. Warto jednak zauważyć, że od początku czerwca detaliczna cena benzyny obniżyła się o 9, a diesla o 10 groszy na litrze – a to raczej dobra wiadomość na początek letnich wakacji.

Kolejne dni upływać nam będą zapewne pod znakiem spotkania G20 i corocznego zebrania OPEC, podczas których zapaść mogą postanowienia kluczowe w swych konsekwencjach dla całego rynku naftowego.

Średnia modelowa marża stacji paliw uzyskiwana na litrze benzyny bezołowiowej 95 w czerwcu, według danych e-petrol.pl wyniosła 26 groszy na litrze, minimalnie mniej, bo średnio 25 groszy zarabiali sprzedawcy paliw oferujący olej napędowy. W przypadku LPG zarobek stacji to średnio 13 gr na litrze.
 
Dla porównaniu w maju marża dla diesla wyniosła 3 grosze, a dla benzyny zaledwie grosz. Utrzymujące się relatywnie wysokie poziomy marż detalicznych na paliwach sprawiły, że w czerwcu na stacjach benzyny i diesel nie taniały tak bardzo, jak wynikałoby to ze spadków cen w rafineriach.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?
 
W czerwcu 2019 r. średnia cena benzyny 95 wyniosła 5,23 zł/l (grosz więcej niż w maju), a diesel kosztował średnio 5,16 zł/l - 2 gr mniej niż przed miesiącem. Paliwem, które potaniało najbardziej, bo o 5 gr, był autogaz, którego średnia cena w czerwcu wyniosła 2,18 zł/l.

 W najbliższym czasie cena dla wszystkich paliw wciąć może nieco spadać. Prognozowana na okres między 1 i 7 lipca cena Pb98 to 5,40-5,52 zł/l, a dla benzyny Pb95 analitycy przewidują ulokowanie się w przedziale 5,10-5,21 zł/l. Średnia cena w najbliższym czasie wyniesie 5,03-5,14 zł/l, natomiast autogaz może kosztować 2,07-2,15 zł/l.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-06-26
Pb 98 5,49
Pb 95 5,17
ON 5,09
LPG 2,14

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości