Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw na początku wakacji. Ile zapłacimy?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum Okresowi wzmożonego popytu na paliwa, wywołanemu wyjazdami na tegoroczne wakacje, może towarzyszyć nerwowość związana z podwyżkami cen paliw na krajowych stacjach tankowania. Jednak środowy raport e-petrol.pl dotyczący cen detalicznych wskazał kierunek, w którym będą zmierzały ceny paliw w najbliższych dniach – kierowcy na razie mogą być spokojni, bowiem ceny paliw, jeśli się zmienią, to będzie to ruch, raczej umiarkowany.

Przyszły tydzień pokaże dopiero jakie skutki dla gospodarek poszczególnych krajów przyniosło brytyjskie referendum, na polskich stacjach na razie jednak jeszcze dominuje spokój. W tym tygodniu zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadziły do hurtowych cenników stopniowe zmiany cen. Łącznie od ubiegłego piątku średnie ceny benzyn w polskich rafineriach wzrosły o ok. 1,5 proc. Najpopularniejsza benzyna bezołowiowa 95 podrożała w hurcie o 52,20 zł netto na 1000 litrów, a w tym samym czasie diesel potaniał o 10,40 zł. Według prognoz e-petrol.pl rafinerie w najbliższych dniach będą raczej podnosić ceny wszystkich gatunków paliw - w reakcji głównie na zmiany na rynku walutowym, bowiem referendum za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sparaliżowało giełdy walutowe na całym świecie.

Redakcja poleca:

Toyota Corolla X (2006 - 2013). Czy warto kupić?
Części samochodowe. Oryginał, czy zamiennik?

Skoda Octavia 2017. Silnik 1.0 TSI i adaptacyjne zawieszenie DCC

Zmiany cen w rafineriach na razie jednak znajdą tylko częściowe odzwierciedlenie w cenach detalicznych.  W pierwszym wakacyjnym tygodniu kierowcy powinni przygotować się na nieznaczne zmiany na pylonach stacji paliw. Średnia cena oleju napędowego może minimalnie spaść – prognozowany przez e-petrol.pl zakres cenowy to: 4,18-4,27 zł/l, benzyna bezołowiowa 95 może kosztować 4,47-4,55 zł/l. Oczywiście zarówno rozmiary ruchów cen i ich skala będą się różnić w zależności od regionu i stacji. W przypadku najtańszego paliwa – autogazu, e-petrol.pl przewiduje zakres cenowy: 1,56-1,61 zł, obecnie LPG w Polsce kosztuje 1,57 zł.

Jeśli chodzi o dalszy kirunek zmian, związany przede wszystkim z deprecjacą złotego, mimo wszystko nie należy spodziewać się wyjątkowo dotkliwych efektów, bowiem po pierwszym szoku dojść powinno do pewnej stabilizacji i już w perspektywie najbliższych kilkunastu dni relacje walutowe mogą się ustabilizować. Na razie zmiany na rynku walut powodują, że polscy kierowcy nie skorzystają z obniżki cen paliw na rynkach międzynarodowych, ale skoku cen także nie ma powodu się obawiać.
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2016-06-22
Pb 98 4,83
Pb 95 4,49
ON 4,24
LPG 1,57
PLN brutto/l
 
                                                                                                                              Źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A


Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości