Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Na rynek ropy powróciły nadzieje na wzrosty. Co to oznacza dla tankujących?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay,.com Po tym jak ogłoszono sukces w poszukiwaniu skutecznej szczepionki na koronawirusa opracowanej przez Pfizera i BioNTech, która może okazać się ratunkiem zarówno dla ludzi, jak i gospodarki, rynki zareagowały euforią. W górę wystrzeliły też ceny ropy naftowej, ale na szczęście dla polskich kierowców, zwyżki cen paliw jeszcze nie zawitały na stacje w naszym kraju.
Połowa listopada 2020 roku przyniosła podwyżki cen na krajowym hurtowym rynku paliw. Benzyny w sprzedaży hurtowej w ciągu tygodnia podrożały o ok. 1,75 proc. W przypadku bezołowiowej 95 od ostatniego piątku, tj. 9 listopada cena wzrosła o 57,20 zł i wynosi dziś 3329 zł netto za 1000 l. Olej napędowy podrożał bardziej, bo o 86,80 zł - dziś średnio kosztuje w sprzedaży hurtowej 3353 zł netto za 1000 l, to 2,66 proc. więcej niż przed tygodniem.

Wahania cen paliw w hurcie w ostatnich dniach spowodowały, że ceny oleju napędowego i benzyny zbliżyły się do siebie, ale dzisiejsza podwyżka cen diesla u producentów sprawiła, że to paliwo znów jest droższe od benzyny. W odniesieniu natomiast do cen w rafineriach sprzed roku, obecnie PKN Orlen i Grupa Lotos sprzedają paliwa dużo taniej – najpopularniejsza „95” kosztuje 564 zł mniej, niż w połowie listopada 2019 r., a diesel kosztuje aż 660 zł mniej. Rok temu cena benzyny bezołowiowej 95 wynosiła na polskich stacjach 4,92 zł, a diesel kosztował 4,93 zł/l. Obecnie za paliwa na stacjach płacimy o 55-65 gr na litrze mniej i z punktu widzenia kierowców jest to pozytywny skutek trwającej pandemii koronawirusa.

Zobacz także: Kiedy zmienić opony na zimowe?

Na stacjach paliw niewielkie zmiany cen

Na stacjach paliw ostatni tydzień przyniósł bardzo niewielką korektę średnich cen paliw. Wg monitoringu cenowego, jaki prowadzi e-petrol.pl, w połowie tygodnia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 4,37 zł/l, co oznacza, że cena spadła o 2 gr, kierowcy silników wysokoprężnych również mogli zauważyć obniżkę, która średnio wyniosła grosz na stacjach - przeciętnie za litr diesla trzeba było zapłacić 4,28 zł. W przypadku cen autogazu od kilku tygodni widać tendencję zwyżkową, ale w ostatnim tygodniu tankujący LPG płacili za paliwo do swoich aut tyle co przed tygodniem - średnio 2,09 zł za litr.

Prognoza cenowa – niewielkie zmiany w hurcie, a na stacjach?

W najbliższych dniach krajowi producenci paliw wprowadzą dalsze zmiany do swoich cenników hurtowych. e-petrol.pl prognozuje jednak, że skala zmian nie będzie duża. Wg analiz e-petrol.pl w przyszłym tygodniu cena najpopularniejszego gatunku benzyny na stacjach powinna mieścić się w przedziale 4,28-4,39 zł/l.  Jeśli chodzi o diesel, to właściciele stacji paliw mogą sprzedawać go po 4,22-4,33 zł/l. W przypadku autogazu kierowcy mogą być spokojni, bowiem w najbliższych dniach cena LPG powinna utrzymywać się w przedziale 2,07-2,13 zł.
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2020-11-12
Pb 98 4,71
Pb 95 4,37
ON 4,28
LPG 2,09

PLN brutto/l

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Testujemy hybrydy Renault

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • CPN (gość)

    No super dla takiego producenta ropy jak Polska to okres żniw a dla tych bogatych Polaków to euforia bo było już za tanio na stacjach

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości