Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Na stacjach ciągle bez podwyżek

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum W mijającym tygodniu na stacjach nieznacznie taniały benzyna i autogaz. Na rynku hurtowym ceny poruszały się jednak w odwrotnym kierunku, bo na giełdach naftowych notowania ropy powróciły w okolice lutowych maksimów. Czy czekają nas pierwsze w tym roku podwyżki cen paliw?

Fot. Archiwum Porozumienie producentów ropy w sprawie zamrożenia wydobycia na poziomie ze stycznia tego roku pomogło zatrzymać przecenę na rynku naftowym. Zahamowanie wzrostu produkcji, przy utrzymującej się od dłuższego czasu nadpodaży surowca, to jednak za mało, aby ropa zaczęła mocno drożeć. Kierowcy nie muszą się więc na razie obawiać wyraźnych podwyżek na stacjach.

Rafinerie podnoszą ceny

Na hurtowym rynku paliw w mijającym tygodniu w cennikach krajowych producentów paliw dominowały podwyżki. W efekcie metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 na rynku hurtowym jest dzisiaj o blisko 60 zł droższy niż w ubiegły piątek i kosztuje średnio 3060,40 zł. Warto jednak zaznaczyć, że ta zwyżka jest liczona od tegorocznych minimów. Jeszcze wyraźniej, bo aż o 98,80 zł podrożał olej napędowy. Dzisiaj średnio w rafineriach metr sześcienny diesla kosztuje 2962,00 zł.

Zobacz także: Darmowa pomoc drogowa. Gdzie i na jakich zasadach?

Benzyna oddala się od 4 złotych

Na stacjach paliw w ostatnich dniach obserwowaliśmy stabilizację cen na niskich poziomach. Taniała benzyna, spadek o 2 grosze, która powoli oddala się od poziomu 4 zł i w tym tygodniu kosztuje średnio 3,95 zł/l. Jeszcze większą, bo aż 3-groszową obniżkę, zanotował autogaz i średnia ogólnopolska cena litra LPG spadła do poziomu 1,72 zł. Tak tani autogaz na stacjach ostatni raz był w połowie 2009 r. Trzeci tydzień z rzędu na niezmienionym poziomie utrzymała się cena oleju napędowego. Średnio w Polsce kierowcy tankujący diesla płacą nadal 3,69 zł/l.

Pomimo drożejących w cennikach rafinerii paliw na rynku detalicznym, nie spodziewamy się na razie wyraźniejszych podwyżek. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na ostatni tydzień lutego  to: 3,88-3,97 zł/l  dla 95-oktanowej benzyny,  dla oleju napędowego 3,64-3,74 zł/l, a dla autogazu 1,70-1,78 zł/l.
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2016-02-17
Pb 98 4,30
Pb 95 3,95
ON 3,69
LPG 1,72
PLN brutto/l
 
                                                                                                                                                             Źródło: e-petrol.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości