Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw nadal rosną. Ile płacimy na stacjach?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum Dalszy ciąg podwyżek na polskich stacjach jest wyraźny – przekroczony został poziom 4,50 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, a więc zbliżamy się do cen znanych z ubiegłorocznej jesieni. Diesel tyle co obecnie, kosztował w końcówce 2015 roku.
Fot. Archiwum Przed nami letnie wakacyjne wyjazdy, a wielu kierowców bacznie przygląda się kształtowaniu cen  na rodzimych stacjach benzynowych. Niestety prognozy są nadal zwyżkowe, a zapewne w najbliższych dniach zobaczymy również podwyżkę w "zamrożonych" od pięciu tygodniu cenach gazu LPG.

Rafinerie odsapnęły po podwyżkach 
 
Po zwyżkach z poprzedniego tygodnia w ostatnich dniach byliśmy świadkami pewnego „oddechu” – ceny uległy minimalnemu obniżeniu. Jeśli chodzi o benzynę bezołowiową 95, średnia cena metra sześciennego wynosi 3589 zł, a więc o 20 zł poniżej wyników zamknięcia z ostatniego weekendu. W przypadku Pb98 ruch jest minimalny –  aktualnie paliwo to kosztuje 3820 zł/m sześc., oznacza to, że cena jest o 5 zł niższa niż tydzień temu. Obecny poziom cen oleju napędowego wynosi 3411 zł/m sześc., co jest niemal równym rezultatem, z wynikami sprzed siedmiu dni. Minimalna obniżka dotyczy również oleju opałowego – średnia cena tego paliwa dzisiaj wyniosła 2182 zł/m. sześc.
 Bliżej wakacji będzie drożej?
 
W okresie między 6 i 12 czerwca 2016 spodziewamy się – ku utrapieniu kierowców  - pewnego ruchu zwyżkowego w cenach na stacjach benzynowych. Dla Pb98 spodziewamy się średnich cen w przedziale 4,76-4,85 zł/l. Dla litra popularnej bezołowiowej 95-ki prognozowany poziom cen wyniesie  4,48-4,57 zł/l. Jeśli chodzi o ceny oleju napędowego spodziewamy się wyraźnego wzrostu – cena może wynieść 4,21-4,32 zł/l. Wyjątkowo niskie ceny autogazu również mogą ulec minimalnemu podwyższeniu i powinny ulokować się w przedziale 1,57-1,63 zł/l.

Stabilizacja cen ropy na wysokim poziomie

Notowania ropy na giełdzie w Londynie w ostatnich dniach wahały się w rejonie poziomu 50 dolarów. Najwięcej w tym tygodniu za baryłkę ropy Brent płacono w piątek przed południem, kiedy jej cena sięgała nawet 50,32 dolaarów. Najtańsza ropa w Londynie była w środę, kiedy ustanowiła swoje tygodniowe minimum na poziomie 48,65 dolarów.

Przejściowe, ale odczuwalne problemy z podażą surowca, cały czas są solidnym wsparciem dla drogiej ropy. Ograniczenie wydobycia w Nigerii, Libii czy Wenezueli, przy notowanym cały czas spadku amerykańskiej produkcji , nie zachęcają inwestorów do realizacji zysków. Z drugiej strony ważny z psychologicznego powodu poziom 50 dolarów, przy utrzymującej się niemocy decyzyjnej w OPEC, hamuje dalszy wzrost cen ropy.

W najbliższym czasie duże znacznie dla rozwoju wydarzeń na rynku naftowym może mieć zbliżające się posiedzenie amerykańskich władz monetarnych, na którym może zapaść decyzja w sprawie podwyżki stóp procentowych. Jeśli do niej dojdzie to możemy zobaczyć umocnienie amerykańskiego dolara, które będzie ciążyć notowaniom ropy.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2016-06-01
Pb 98 4,82
Pb 95 4,51
ON 4,21
LPG 1,59

PLN brutto/l

                                                                                                                             Źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • olo (gość)

    dzisiaj na stacji pks w stalowej woli on 4.25

  • bioON (gość)

    Dlaczego nigdzie nie można kupić biopaliwa ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości