Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw nadal w górę?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum W tym tygodniu zobaczyliśmy wyraźną podwyżkę cen hurtowych dla paliw podstawowych na rynku polskim. Jest niestety możliwe, że podwyżki nie zakończą się w najbliższym czasie – a ceny poniżej 4 zł/l będą zdecydowaną rzadkością.
Fot. Archiwum Średnia cena dla diesla sięgnęła w środę 4,04 zł/l – pożegnaliśmy więc poziom 4 zł na dobre. Co interesujące, jedyne z paliw, które wymyka się ogólnemu trendowi, jest autogaz, który nie zmienia swoich cen od dwóch tygodni i jest na jednym z najniższych poziomów ostatniego dzisięciolecia. 
 
Rafinerie podnoszą ceny
 
W rafineryjnych cennikach w mijającym tygodniu byliśmy świadkami pokaźnych zmian wzrostowych - cena benzyny 95-oktanowej wzrosła o ponad 50 zł do poziomu 3489 zł/m sześć. W przypadku oleju napędowego cena z poziomów bliskich 3214 zł, wzrosła do 3251 zł/m sześc. Nieco mniej podrożał w tym tygodniu olej opałowy - sprzedawany jest dzisiaj średnio po 1997 zł/m sześc. Jeśli chodzi o benzynę 98-oktanową, zobaczyliśmy zmianę wzrostową o skali blisko 80 zł/m sześc.
 
Po ile zatankujemy w tym tygodniu?

W okresie między 16 i 22 maja 2016 spodziewamy się, że ceny benzyny bezołowiowej 98 będą lokować się w przedziale 4,68-4,76 zł/l. Jeśli chodzi natomiast o najpopularniejsze paliwo użytkowników indywidualnych, czyli benzynę Pb95 – przewidujemy cenę średnią na poziomie 4,36-4,45 zł/l. Olej napędowy będzie natomiast według prognoz e-petrol.pl mieścił się w przedziale 3,99-4,10 zł/l. Autogaz nie powinien istotnie zmienić obecnych poziomów cen i kosztować może między 1,55 i 1,61 zł/l.

Brent blisko tegorocznych rekordów

W mijającym tygodniu na rynku naftowym w Londynie mieliśmy do czynienia z dużą zmiennością. Notowania ropy w Londynie wahały się w blisko 5-dolarowym przedziale i przekraczając poziom 48 dolarów zbliżyły się do tegorocznych maksimów cenowych.

Motorem napędowym notowanej w ostatnich dniach zwyżki są z jednej z strony problemy po stronie podaży surowca związane z ograniczeniem wydobycia w Kanadzie, Libii czy Nigerii, a z drugiej lepsze perspektywy dla popytu na surowiec.

W opublikowanym w tym tygodniu raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) przedstawiła prognozę zakładającą gwałtowny spadek dziennej nadpodaży surowca z poziomu 1,3 mln baryłek w pierwszej połowie tego roku do zaledwie 200 tys. w drugiej. MAE zwraca też uwagę na dynamiczny wzrost popytu na benzynę, szczególnie w Indiach i USA. Argumentem za wyższymi cenami ropy był też odnotwany w środę przez amerykański Departament Energii zaskakujący spadek zapasów ropy.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2016-05-11
Pb 98 4,72
Pb 95 4,39
ON 4,04
LPG 1,59

PLN brutto/l

                                                                                                                                   Źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości