Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Najdrożej zapłacimy za olej napędowy

Data publikacji: Autor: Newseria.pl

Fot. Archiwum W II kwartale 2016 roku kierowcy powinni oczekiwać niewielkich podwyżek cen paliw. Litr oleju napędowego może podrożeć maksymalnie o 15 groszy, natomiast za benzynę EuroSuper 95 będzie trzeba zapłacić średnio o 10 groszy więcej niż obecnie. Powodem jest zbliżający się sezon wakacyjny, który może tworzyć niewielką presję na wzrost cen. Nie bez znaczenia jest także sytuacja na międzynarodowych rynkach ropy naftowej.

Fot. Archiwum – Na rynku paliw obserwujemy niewielkie podwyżki zarówno na rynku hurtowym, jak i po części na stacjach detalicznych. W perspektywie kolejnych tygodni czeka nas prawdopodobnie duża zmienność cen. Będą to zarówno podwyżki, jak i obniżki – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Urszula Cieślak, analityk BM Reflex. – Natomiast nie mamy powodów do tego, żeby twierdzić, że rozpocznie się okres długotrwałego wzrostu cen paliw na stacjach – dodaje.

Jak tłumaczy ekspert, to ile kierowcy płacą na stacjach benzynowych w dużej mierze zależy od sytuacji na rynku ropy naftowej. Ta w ostatnich tygodniach jest bardzo zmienna. Z jednej strony mamy do czynienia ze znaczną nadpodażą surowca oraz rekordowo wysokimi rezerwami ropy w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej rynki liczą, że ewentualne zamrożenie skali wydobycia przez Rosję, Arabię Saudyjską, Wenezuelę oraz Katar zmniejszy nieco presję na spadki cen.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

– Jesteśmy w okresie, kiedy ceny ropy naftowej osiągają poziom najwyższy od grudnia ubiegłego roku – informuje przedstawicielka BM Reflex. Choć ostatnie wzrosty cen ropy naftowej w pewnej części są kompensowane przez umocnienie się polskiego złotego, to jednak w opinii Urszuli Cieślak w perspektywie kilkunastu najbliższych dni na rynku detalicznym bardziej prawdopodobne są podwyżki cen paliw.

– Nie będzie to oznaczało oczywiście, że czeka nas gwałtowny wzrost cen, ale w sytuacji, kiedy na rynku hurtowym odnotujemy korekty powyżej 10 groszy na litrze, to wówczas część właścicieli stacji może zacząć podnosić ceny – tłumaczy.

W połowie kwietnia przeciętne ceny benzyny EuroSuper95 w polskich stacjach benzynowych wynosiły ok. 4,15 zł za litr. Za litr oleju napędowego płacono ok. 3,85 zł, Natomiast ceny autogazu wahały się w okolicach 1,62 zł za litr. – W najbliższym czasie od tych poziomów będziemy odbiegać mniej więcej do 10 groszy w górę lub w dół, ale w dalszym ciągu to po pierwsze będą poziomy zdecydowanie niższe niż przed rokiem – przewiduje Cieślak. – Spodziewamy się także, że przez cały II kwartał ceny będą na poziomie niższym niż w ubiegłym roku – dodaje.

Ekspertka przypomina, że najbliższe miesiące będą tradycyjnie okresem rosnącego popytu na paliwa. Związane to jest ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym, a tym samym zwiększoną mobilnością Polaków. Wyższy popyt prawdopodobnie przełoży się także na wzrost cen.– Niemniej nie będą to duże wzrosty. Średnią cenę na II kw. wyznaczamy na poziomie mniej więcej 4,25 zł za litr benzyny EuroSuper 95, cena oleju napędowego powinna pozostać poniżej 4 złotych. Natomiast cena autogazu nie powinna przekroczyć poziomu 1,70 zł – prognozuje Urszula Cieślak.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości