Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw najniższe od trzech lat. Mniej niż 5 zł/litr?

Data publikacji: Autor: (DKO)

Kierowcy tankujący na polskich stacjach mogą cieszyć się z obniżek cen/fot. Bartosz Gubernat Benzyny i olej napędowy kosztują na polskich stacjach najmniej od trzech lat. W niektórych miejscach za litr tych paliw zapłacimy mniej niż 5 zł. Analitycy spodziewają się dalszych obniżek.

Kierowcy tankujący na polskich stacjach mogą cieszyć się z obniżek cen/fot. Bartosz GubernatJak informuje monitorująca rynek paliw firma BM Reflex, ten tydzień kończymy cenami niższymi średnio o trzy grosze na litrze w stosunku do poprzedniego. Cena benzyny bezołowiowej 95 spadła do poziomu 5,26 zł/l, benzyny bezołowiowej 98  - 5,52 zł/l, oleju napędowego - 5,15 zł/l, a autogazu – 2,57 zł/l.

- To nie koniec spadków na stacjach. W następnym tygodniu skala obniżek może sięgać średnio 5-7 groszy na litrze benzyny, 3-5 groszy na litrze oleju napędowego i około 2 gr/l autogazu - prognozują Urszula Cieślak i Rafał Zywert, analitycy BM Reflex.
 
Na razie realizuje się scenariusz podobny jak przed rokiem, kiedy to w październiku średnie ceny benzyny na stacjach spadły o 20 groszy na litrze, a oleju napędowego o 15 gr/l.

- To, czy w tym roku odnotujemy podobne obniżki na stacjach będzie zależało w dużym stopniu od tego, jak długo utrzyma się obecny niski poziom cen paliw na rynku hurtowym. Obecna skala obniżek cen w hurcie wskazuje na pewno na dalsze obniżki cen na stacjach. Ze względu na fakt, że najgłębsze obniżki przypadły na trzy ostatnie dni tygodnia, część stacji w dalszym ciągu sprzedaje paliwo sprzed tych obniżek w hurcie i tu zmiany cen są minimalne. Warto podkreślić, że są już stacje które niemal jednorazowo obniżyły ceny o 10 lub więcej groszy na litrze, a także takie gdzie za litr benzyny i oleju napędowego zapłacimy mniej niż 5 zł - mówią analitycy.
 
Przesądzone wydają się także dalsze obniżki autogazu. Średnio za litr LPG płacimy 2,57 zł i jest to o 2 gr/l więcej niż przed rokiem.

Hurtowe ceny paliw spadają, bo na światowych rynkach już czwarty tydzień z rzędu tanieje ropa naftowa. W mijającym tygodniu ceny ropy Brent w Londynie spadły chwilowo w rejon 83 USD/bbl co oznacza najniższy poziom rynku od września 2011 roku. W piątek rano ceny ropy Brent powróciły do poziomu 86 USD/bbl. Jak podkreślają Cieślak i Zywert, Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że wzrost popytu na ropę będzie niższy niż planowano. Z drugiej strony popyt na paliwa w Stanach Zjednoczonych rośnie.Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Flora (gość)

    Oby ta tendencja się utrzymała, bo dla osób które jeżdzą codziennie bardzo duzo, pailwo to ogromny wydatek. Ja juz nawet mysle nad zmiana samochod na jakis, ktory mało by palił. Myslalam chocby o hybrydowej yaris. Musze obnizysz koszty paliwa bo codziennie dojezdzam do miasta 50km i stad takie duze wydatki. Jednym slowem masakra

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości