Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Najtaniej na koniec roku

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Ostatni tydzień roku okazał się wyjątkowo przychylny dla kierowców. Zgodnie z prognozami e-petrol.pl, w przypadku benzyn i diesla, można było liczyć na spadki i tak też się stało. Obniżka cen na koniec grudnia miała raczej charakter symboliczny, bo benzyna bezołowiowa 95 potaniała o 2 gr/l a olej napędowy o 3 gr/l, jednak ta korekta sprawiła, że oba gatunki paliw osiągnęły w 53 tygodniu 2015 r. swoje tegoroczne minimum.

Fot. Archiwum Według najnowszych notowań e-petrol.pl, średnia cena benzyny w Polsce w tym tygodniu spadła o 2 gr. Teraz za litr najpopularniejszej benzyny bezołowiowej 95 trzeba średnio zapłacić 4,17 zł. Średnia cena detaliczna oleju napędowego spadła 3 gr i wynosi dziś przeciętnie 4,05 zł/l. Kierowcy samochodów z zainstalowaną instalacją gazową od kilkunastu tygodni są przyzwyczajeni do dość stabilnych cen  autogaz na stacjach kosztuje przeciętnie 1,99 zł/l (tyle samo co przed tygodniem).

Ceny paliw monitorowane przez e-petrol.pl mieszczą się w ostatnim czasie w szerokich przedziałach. W przypadku najpopularniejszej benzyny „95” w zależności od miejscowości i typu stacji można ją kupić już w cenie 3,72 zł/l, jednak zdarzają się też stacje, gdzie benzynę sprzedaje się wciąż dość drogo, bo po 4,51 za litr. W przypadku diesla rozstrzał cenowy jest węższy i wynosi 67 gr. Monitoring cen paliw na stacjach, przeprowadzony przez e-petrol.pl wykazał, że olej napędowy można kupić w cenach od 3,72 do 4,39 zł/l. Alternatywy wobec benzyny autogaz zatrzymał się na poziomie 1,99 zł/l, ale kierowcy mogli na dystrybutorach zobaczyć ceny z przedziału 1,72-2,09 zł/l.
 
Zobacz także: Yannick Kakoko odchodzi z Miedzi Legnica

Tak duże różnice w cenach poszczególnych gatunków paliw wynikają zarówno z regionu czy miasta, ale także z charakteru stacji. Tradycyjnie, najniższe ceny oferują obiekty, należące do sieci hipermarketów i stacje automatyczne, z większym wydatkiem trzeba się natomiast liczyć podjeżdżając na stacje znanych marek paliwowych.

W ostatnim czasie najtaniej baki swoich aut napełniają benzyną mieszkańcy województw: świętokrzyskiego i śląskiego, płacąc za litr odpowiednio 4,07 i 4,10 zł. Najgłębiej do kieszeni muszą sięgać natomiast tankujący w woj. zachodniopomorskim – tam średnio benzyna kosztuje 4,28 zł/l, 6 groszy na litrze mniej (4,21 zł) płacą kierowcy w woj. podlaskim i podkarpackim.

W przypadku oleju napędowego swoistym rajem cenowym dla tankujących jest Górny Śląsk, gdzie diesel jest sprzedawany w średniej cenie 3,97 zł/l, jednak najtaniej w kraju w tym tygodniu można było napełnić bak tym tym paliwem w Krakowie, gdzie przeciętnie płaciło się 3,95 zł/l. Na drugim biegunie cenowym znaleźli się dość nietypowo mieszkańcy Bydgoszczy i Wrocławia, gdzie stacje paliw oferują olej napędowy w średniej cenie 4,22 zł/l.
 
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2015-12-30
Pb 98 4,49
Pb 95 4,17
ON 4,05
LPG 1,99
Ceny w zł/litr.
 
                                                                                                                                Źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości