Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Najtaniej w świętokrzyskim, a najdrożej?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay W połowie stycznia sytuacja na stacjach mile zaskakuje kierowców. Choć główni producenci paliw w Polsce w ostatnim czasie podnosili znacząco ceny na rynku hurtowym, nie przyczyniło się to do wzrostu kosztów tankowania.

Kierowców przed podwyżkami na pylonach ochroniły, spadające z wysokiego poziomu, marże właścicieli stacji oraz wyższe rabaty w dostawach paliw na rynku hurtowym. W efekcie od początku nowego roku wszystkie paliwa tanieją, a średnia ogólnopolska cena diesla spadła w końcu poniżej poziomu 5 zł za litr.
 
Na przestrzeni ostatniego tygodnia to właśnie olej napędowy potaniał najbardziej. Na polskich stacjach jego litr kosztuje przeciętnie 4,99 zł, tj. o 6 groszy mniej niż przed tygodniem. Ostatni raz taką cenę za diesla e-petrol.pl odnotował w drugiej połowie sierpnia 2018 roku. Ceny obu gatunków benzyn obniżyły się o 4 grosze i wynoszą aktualnie: 4,75 zł za litr Pb95 i 5,08 za tę samą ilość Pb98. Najmniejsza przecena dotyczy natomiast autogazu, który jest tańszy o zaledwie 2 grosze i w sprzedaży na krajowych stacjach oferuje się go przeciętnie po 2,27 zł/l.

Zobacz także: Felgi. Jak o nie zadbać?
 
W połowie stycznia benzyna "95" i ON są sprzedawane w najbardziej atrakcyjnych cenach w województwie świętokrzyskim, gdzie za ich litr płaci się 4,61 i 4,86 zł. Benzyna 98-oktanowa najmniej kosztuje natomiast na Śląsku: 4,89 zł/l. Gaz samochodowy warto zatankować zaś w rejonie Opolszczyzny, na której za jego litr płaci się 2,15 zł.

Do najdroższych części Polski należą natomiast: Kujawy i Pomorze ze średnimi cenami za obie benzyny wynoszące 4,85 i 5,24 zł/l oraz Mazowsze, gdzie diesel kosztuje przeciętnie 5,09, a gaz samochodowy 2,38 zł/l.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-01-16
Pb 98 5,08
Pb 95 4,75
ON 4,99
LPG 2,27

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • gazgaz (gość)

    Najlepsze auta na gaz najbardziej ekonomiczne.

  • Gazomierz (gość)

    Krzeszyce, Słońsk 2.10 zł za litr gazu

  • lucjan (gość)

    Auta na gaz może i ekonomiczne, ale teraz zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są hybrydy, tam spalanie jest rzeczywiście mniejsze niż w tradycyjnym benzyniaku i taka yaris paląc około 4-5l jest bardzo dobrym wynikiem

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości