Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Nie wszyscy kierowcy będą zadowoleni

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Paweł Relikowski Po ubiegłotygodniowych podwyżkach cen paliw nie ma już śladu. W ostatnich dniach mniej płacimy za tankowanie benzyn i oleju napędowego. Jakie prognozy na następny tydzień?

Na dłuższą obniżkową serię na stacjach nie ma jednak raczej co liczyć. Utrzymujące się blisko tegorocznych maksimów notowania ropy i zahamowane umocnienie złotówki w relacji do dolara wskazują na to, że w drugiej połowie lutego paliwa mogą być droższe.

Spokojny tydzień w rafineriach

Ceny paliw na rynku hurtowym w ostatnich dniach wahały się nieznacznie, utrzymując się w okolicach poziomu z początku lutego. W porównaniu z ubiegłym piątkiem średnia cena benzyny bezołowiowej 95 w ofercie rafinerii wzrosła o niecałe 5 zł i wynosi dzisiaj 3702,00 zł/metr sześc. W przypadku diesla kierunek zmiany jest odwrotny. Metr sześcienny oleju napędowego aktualnie w cennikach rodzimych producentów kosztuje średnio 3586,00 zł i jest o 8,80 zł niższa niż tydzień temu.

Redakcja poleca:

Volkswagen wstrzymuje produkcję popularnego auta
Kierowców czeka rewolucja na drogach?
Dziesiąta generacja Civica już w Polsce

Kierowcy płacą mniej

W mijającym tygodniu na stacjach paliw obserwowaliśmy umiarkowane obniżki. W ich efekcie średnie ceny benzyny i diesla wróciły w rejon tegorocznych minimów. Benzyna 95-oktanowa potaniała o 5 groszy i średnio za litr tego paliwa trzeba aktualnie zapłacić 4,69 zł. O 2 grosze, do poziomu 4,62 zł/l, spadła cena oleju napędowego. Z tej obniżkowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, który podrożał na przestrzeni tygodnia o 3 grosze i średnio kosztuje w Polsce 2,22 zł/l.

W nadchodzącym tygodniu analitycy spodziewają  się mocno ograniczonej zmienności cen paliw na stacjach. Prognozowane przedziały cenowe na 7. tydzień roku wyglądają następująco: 4,65-4,75 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,56-4,66 zł/l oraz 2,19-2,26 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
 
Aktualizacja 2017-02-08
Pb 98 5,03
Pb 95 4,69
ON 4,62
LPG 2,22

PLN brutto/l

                                                                                           Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Warto wiedzieć: Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Proste ale skuteczne sztuczki

Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • perqis (gość)

    No nie ma się co dziwić, po prawie jest 6zł. Ja mam hybrydową Toyotą Prius i mam niski poziom spalania. Stojąc w korkach w Warszawie pozwala mi to sporo oszczędzić.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości