Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw niskie jak trzy lata temu. W USA też, ale tam to ok. 2,5 zł/l

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Na polskich stacjach takich cen nie było od trzech lat. Ale w porównaniu np. z USA za paliwo płacimy dużo W Polsce ceny paliw na stacjach są najniższe od jesieni 2011 r. i spadają. Oznacza to tankowanie benzyny i oleju napędowego za mniej niż 5 zł/l. W Stanach Zjednoczonych też jest rekordowo tanio, ale tam oznacza to ceny poniżej 2,5 zł/l.

Jak informuje BM Reflex, firma monitorująca rynek paliw, od początku października ceny benzyny bezołowiowej i oleju napędowego spadły odpowiednio o 13 i 12 groszy na litrze. Aktualnie za litr bezołowiowej 95 płacimy 5,19 zł, benzyny bezołowiowej 98 - 5,46 zł, oleju napędowego - 5,09 zł, a autogazu – 2,56 zł. Ten tydzień przynosi zatem obniżki cen paliw średnio o 6-7 groszy na litrze, z wyjątkiem autogazu który potaniał średnio o 1 grosz na litrze.

Zobacz też: Kalkulator LPG: ile zaoszczędzisz jeżdżąc na autogazie 

Na coraz większej liczbie stacji za diesla kierowcy płacą mniej niż 5 zł/l, ale co warto podkreślić w niektórych lokalizacjach mogą to być ceny nawet poniżej 4,90 Zł/l. Pojawiły się w tym tygodniu także pierwsze stacje gdzie za Eurosuper 95 płacimy także poniżej 5 zł/l.

- Październik jest tradycyjnie miesiącem dużej sprzedaży paliw na stacjach, a w tym roku, ze względu na wyraźny spadek cen benzyny i oleju napędowego dynamika sprzedaży powinna być jeszcze wyższa. Przed pierwszym weekendem listopada powinniśmy zaobserwować dalszy spadek cen paliw, jednak skala obniżek może być nieco niższa niż w tym tygodniu. Tak czy inaczej ceny paliw pozostaną wyraźnie niższe niż przed rokiem i najniższe od września 2011 roku - podkreśla Urszula Cieślak z BM Reflex.

Obecnie najmniej za paliwo płacą mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Tu litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje średnio 5,11 zł, a oleju napędowego 5,03 zł. Średnio ponad 20 gr/l więcej za paliwa płacimy na stacjach w województwie zachodniopomorskim.
- Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu dolnośląskie będzie pierwszym regionem, gdzie średnia cena litra oleju napędowego spadnie poniżej 5 zł/l - dodaje Cieślak.

Zobacz też: Aktualne ceny paliw na stacjach ze wszystkich regionów - miasta wojewódzkie i nie tylko

- Analiza cen paliw na krajowym rynku hurtowym wskazuje wyraźnie na zatrzymanie spadków, ale nie stanowi zagrożenia dla dalszego spadku cen na stacjach. Warto zaznaczyć, że od kilku dni ceny oleju napędowego w krajowych rafineriach są wyższe niż benzyny bezołowiowej 95. Na razie takiej relacji nie obserwujemy na stacjach - zauważa Urszula Cieślak.

Analitycy BM Reflex spodziewają się też, że autogaz przez najbliższych kilka tygodni nie będzie drożał a jego cena pozostanie niższa od tej sprzed roku.

Paliwa potaniały też w Stanach Zjednoczonych. W siedemnastu stanach średnia cena benzyny spadła poniżej 3 dol./galon. W przeliczeniu na litry i złote daje to cenę 2,64 zł/l. Na niektórych stacjach paliwo kosztuje tylko 2,18 dol./galon. W przeliczeniu na litry i złote to 1,92 zł/l.


Źródło: CNN Newsource/x-news 

Średnie ceny paliw w poszczególnych województwach wg BM Reflex - kliknij, aby powiększyć 

Średnie ceny paliw w poszczególnych województwach

Na polskich stacjach takich cen nie było od trzech lat. Ale w porównaniu np. z USA za paliwo płacimy dużo

Na polskich stacjach takich cen nie było od trzech lat. Ale w porównaniu np. z USA za paliwo płacimy dużo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości