Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Olej napędowy coraz tańszy

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Diesel tanieje 10. tydzień z rzędu i już tylko 3,69 zł trzeba średnio zapłacić, tankując litr oleju napędowego. Dobre nastroje kierowców mogą psuć jednak doniesienia o planowanym nowym podatku, którym objęta ma być też sprzedaż paliw.

Fot. Archiwum Od początku roku różnica w cenie 95-okatnowej benzyny i oleju napędowego podwoiła się i diesel na stacjach paliw jest już tańszy o 30 groszy. Ostatni raz z utrzymującą się przewagą cenową oleju napędowego nad benzyną o tej porze roku mieliśmy do czynienia 5 lat temu.

W hurcie bez podwyżek
 
Mijający tydzień w hurtowych cennikach rafinerii przyniósł spadek cen benzyny, które powróciły w okolice styczniowych minimów. Metr sześcienny 95-oktanowej odmiany tego paliwa kosztuje dzisiaj średnio 3136,00 zł i jest o 93 złote tańszy niż w ubiegły piątek. Ceny oleju napędowego na przestrzeni ostatnich dni wahały się nieznacznie i dzisiaj znajdują się na dokładnie na takim samy poziomie jak tydzień temu - 2961,20 zł/metr sześc.

Nowy podatek odbije się na cenach paliw?


W segmencie detalicznym przecena była kontynuowana i w tym tygodniu nie spadły jedynie ceny benzyny, które pozostają na poziomie 3,99 zł/l. Wyraźny obniżkowy trend utrzymuje się w przypadku oleju napędowego. Litr diesla potaniał średnio o 6 groszy i aktualna cena tego paliwa to 3,69 zł. W dół poszły też ceny autogazu i tankując LPG kierowcy płacą w Polsce średnio 1,78 zł/l. Spadek cen paliw na stacjach zatrzymać może jednak szykowany przez rząd nowy podatek od sprzedaży detalicznej. Wbrew wcześniejszym założeniom sprzedaż paliw ma być objęta tym  podatkiem, co przy utrzymujących się na stacjach niskich marżach nie pozostawi operatorom rynku detalicznego innego wyjścia i będą oni zmuszeni podnieść ceny.

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień  wyglądają następująco 3,98-4,09 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla oleju napędowego 3,68-3,79 zł/l, a dla autogazu 1,76-1,83 PLN/l.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2016-02-03
Pb 98 4,34
Pb 95 3,99
ON 3,69
LPG 1,78
PLN brutto/l

                                                                                                                                                          Źródło: e-petrol.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • skl (gość)

    Kaczor oblozy podatkiem i dalej bedziemy bulic na paliwo krocie za marna wyplate

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości