Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Pandemia powoduje rekordowe obniżki na stacjach

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski Ceny paliw jeszcze nigdy nie spadały tak szybko. Na przestrzeni tygodnia benzyna i olej napędowy potaniały o ponad 20 groszy. W najbliższych dniach przecena nie będzie jeszcze hamować i na stacjach coraz częściej będzie można zatankować za mniej niż 4 złotych za litr paliwa.

W ciągu tygodnia benzyna bezołowiowa 95 potaniała o 22 grosze a olej napędowy o 25 groszy na litrze. Tak wysokiej dynamiki spadku cen na stacjach nie obserwowaliśmy jeszcze nigdy w historii cotygodniowych notowań detalicznych cen paliw realizowanych przez e-petrol.pl od 2006 roku.

Ceny paliw. W rafineriach przecena wyhamowuje

Na hurtowym rynku paliw w ostatnich dniach nadal taniała benzyna. Jej 95-oktanowa odmiana kosztuje dzisiaj średnio w rafineriach 2814,60 PLN/metr sześcienny, co oznacza, że kosztuje 64,60 PLN mniej niż w ubiegły piątek. Podrożał za to olej napędowy. Metr sześcienny tego paliwa jest dzisiaj przez producentów wyceniany średnio na 3234,80 PLN i trzeba za niego zapłacić 57 PLN więcej niż przed tygodniem.

Zobacz także: Wady i zalety opon całorocznych

Ceny paliw. Spadają ceny i sprzedaż na stacjach

Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 na podstawie danych zebranych w pierwszej połowie mijającego tygodnia wyniosła 4,33 PLN/l i była o 22 grosze niższa niż w ubiegłą środę. Olej napędowy, po obniżce aż o 25 groszy, kosztował średnio 4,42 PLN/l. Cena autogazu spadła poniżej 2 złotych i wyniosła 1,99 PLN/l. Skala obniżek na stacjach od początku marca wyniosła aż 54 grosze na litrze 95-oktanowej benzyny i 61 groszy na litrze diesla. Pomimo tej przeceny operatorzy rynku detalicznego sygnalizują wyraźny spadek sprzedaży, który tylko częściowo rekompensują im wyższe marże.

Prognoza detalicznych cen na początek kwietnia wygląda następująco: 3,93-4,22 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,22-4,41 PLN/l i 1,90-2,00 PLN/l dla autogazu.

Ceny paliw. Bezpieczne tankowanie podczas pandemii koronawirusa

Podczas obecności na stacji benzynowej warto skorzystać z rękawiczek jednorazowych. W razie możliwości warto napełnić zbiornik do pełna, tak by nie wracać w najbliższym czasie po paliwo. Dobrym pomysłem jest stacja samoobsługowa lub taka, która oferuje płatność za paliwo poprzez aplikację.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Zalecenia dla kierowców

 - Jeśli na stacji pracuje personel należy zachować odpowiedni odstęp od pracownika i zapłacić kartą zbliżeniową lub telefonem komórkowym. Po wszystkim trzeba dokładnie umyć ręce lub zdezynfekować je specjalnym środkiem do odkażania skóry, który warto mieć zawsze ze sobą w samochodzie – komentuje  Jana Parmová, główny lekarz w Skodzie.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2020-03-25
Pb 98 4,69
Pb 95 4,33
ON 4,42
LPG 1,99

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • bazak (gość)

    Miło gdy różnica w tankowaniu diesla do mojego korando jest o 60 pln mniejsza, ale co z tego jak nie można się nigdzie wybrać jedynie do pracy. Mam nadzieję, że jak będzie po wszystkim to ceny zostaną na długo

  • Kierowca (gość)

    Pandemia powoduje spadek cen paliw!!!? Pandemia napewno powoduje wzrost poziomu głupoty u co niektórych tzw. Dziennikarzy!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości