Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Po ile paliwo 12 kwietnia 2022 roku? Sprawdzamy ceny na stacjach

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jakub Steinborn Dynamicznie zmieniające się ceny ropy oraz niestabilny kurs wymiany złotego względem dolara to główne czynniki powodujące niepokój na krajowym rynku paliw.

Rosyjska agresja na Ukrainę miała duży wpływ nie tylko na światowy rynek ropy, ale także na polski rynek paliw. Cały europejski sektor energetyczny stoi przed wyzwaniem zabezpieczenia stabilnych dostaw rynkowych. Na poziomie UE toczy się debata dotycząca sankcji na rosyjskie surowce energetyczne, co bez wątpienia miałoby wpływ na koszty funkcjonowania mieszkańców UE.

Na początku kwietnia zanotowaliśmy na stacjach zauważalne obniżki cen paliw i nie jest to primaaprilisowy żart. Średnio aż o 37 groszy potaniał olej napędowy, który podobnie jak dwa tygodnie temu kosztuje średnio w Polsce 7,29 zł/l. Cena 95-oktanowej benzyny obniżyła się na przestrzeni tygodnia o 15 groszy do poziomu 6,52 zł/l. Niższych rachunków za tankowanie doczekali się nawet kierowcy kupujący autogaz, którzy obniżkę na stacjach ostatni raz widzieli na początku lutego tego roku. Litr LPG w detalu potaniał średnio o 6 groszy i kosztuje w tym tygodniu średnio 3,73 zł.

Zobacz także: Ile pali czołg? 

- Skala przeceny na stacjach była pozytywnym zaskoczeniem, szczególnie w przypadku diesla. Operatorzy rynku detalicznego mocno ścięli swoje marże, dzięki czemu tankowanie jest najtańsze od miesiąca. Co więcej, w tym tygodniu możemy liczyć na kontynuację tej spadkowej tendencji i według prognoz e-petrol.pl na stacjach będziemy notować ceny z przedziału: 6,34-6,48 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 6,99-7,15 zł/l dla diesla i 3,60-3,72 zł/l dla LPG - komentuje dr Jakub Bogucki z e-petrol.pl.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Ceny paliw. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Ceny paliw na wybranych stacjach benzynowych (ceny z 12 kwietnia 2022)

Benzyna PB 95

E Leclerc, Zielona Góra - 6,28 zł/l
Auchan, Sosnowiec - 6,29 zł/l
Orlen, Międzyrzecz Podlaski - 6,35 zł/l
Circle K, Wrocław - 6,41 zł/l

Olej napędowy

E Leclerc, Warszawa - 6,95 zł/l
Lotos, Wrocław - 6,98 zł/l
Bliska, Świebodzin - 6,99 zł/l
Auchan, Warszawa - 7,01 zł/l

Zobacz także: Tak prezentuje się Dacia Jogger

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości