Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Po ile zatankujemy w czasie ferii zimowych?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Aneta Żurek Od początku roku ceny na polskich stacjach tankowania maleją z tygodnia na tydzień. Czy ta tendencja się utrzyma podczas wyjazdów na ferie?
W dobiegającym końca tygodniu ceny na europejskim rynku paliwowym zmieniały się w bardzo niewielkim stopniu, skutkiem czego także nasze krajowe rafinerie nie wprowadzały radykalnych zmian do swoich cenników. Korekta w cenach jest jednak widoczna, szczególnie w przypadku diesla.
 
Olej napędowy jest dziś w sprzedaży hurtowej droższy o 0,94 proc., czyli 36,30 zł netto/1000 l, w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia i metr sześcienny tego paliwa kosztuje w rafineriach 3879 zł netto. W tym samym okresie benzyna bezołowiowa 95 w rafineriach utrzymała swoją cenę - obecnie w hurcie paliwo to jest o ponad 362 zł netto tańsze od diesla, dziś jego średnia cena wynosi 3516,6 zł netto/1000 l. Obecne poziomy cen, ale także ich wzajemny stosunek, mogą się jeszcze utrzymać. Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w sobotę i we wtorek zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą bardzo małe zmiany do swoich cenników hurtowych. Takie decyzje rafinerii będą oznaczały, że ceny benzyny i diesla na stacjach powinny się w dalszym ciągu stabilizować.
 

W najbliższych dniach ceny paliw mogą się utrzymywać na poziomach ustalonych w tym tygodniu. W najbliższych dniach popularną benzynę bezołowiową 95 średnio powinniśmy tankować po 4,69-4,81 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 4,97-5,07 zł/l. Tankujący autogaz od kilku tygodni na pylonach stacji paliw zauważają jedynie groszowe korekty. Z analiz e-petrol.pl wynika, że LPG może nieznacznie potanieć  – w przyszłym tygodniu średnio za litr tego paliwa będzie się płacić 2,21-2,30 zł.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-01-16
Pb 98 5,08
Pb 95 4,75
ON 4,99
LPG 2,27

PLN brutto/l

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Fot. Aneta Żurek
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Fot. Aneta Żurek

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości